Rząd Szwecji: rozpoczęły się negocjacje na temat obecności wojsk amerykańskich

O rozpoczęciu negocjacji z USA na temat warunków obecności na terytorium Szwecji amerykańskich żołnierzy podczas kryzysu oraz rozmieszczenia infrastruktury wojskowej sojuszników w czasie pokoju poinformował w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum

Jak podkreślono w komunikacie, “negocjacje dotyczą tzw. umowy o współpracy obronnej (DCA – Defence Cooperation Agreement)”, która ustali ramy prawne obecności wojsk amerykańskich w Szwecji. Ustalony ma zostać status żołnierzy USA, kwestie podatkowe i celne, dostęp do szwedzkich baz wojskowych, a także możliwość składowania sprzętu oraz broni.

“Porozumienie stwarza również warunki dla amerykańskiego wsparcia wojskowego, jeśli wymagać tego będzie sytuacja. Ma więc duże znaczenie dla Szwecji” – zaznaczono.

Według władz w Sztokholmie rozpoczęcie przez Szwecję i USA rozmów o pogłębieniu współpracy obronnej “jest wyraźnym sygnałem dalszego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w sprawy bezpieczeństwa w Europie i jej najbliższym otoczeniu”.

Przypomniano, że USA zawarły umowę DCA z Norwegią, trwają negocjacje z Danią oraz Finlandią.

Rząd Norwegii w maju 2021 roku zezwolił wojskom USA na korzystanie z baz w kraju. W wykutych w skale hangarach pod Trondheim przechowywany jest ciężki sprzęt amerykańskiej piechoty morskiej. Norweskie władze nie zgodziły się jednak na składowanie broni jądrowej na swoim terytorium.

Na razie nie jest jasne, jak dokładnie będzie wyglądać obecność wojsk USA w Szwecji ani kiedy umowa zostanie podpisana. Porozumienie oraz wynikające z jego ustaleń zmiany w ustawodawstwie muszą zostać zaakceptowane przez szwedzki parlament. Według mediów należy spodziewać się wydatków na inwestycje, np. przygotowanie baz i miejsc zakwaterowania amerykańskich żołnierzy.

Z zapowiedzi premiera Ulfa Kristerssona, stojącego na czele rządu popieranego przez prawicę, wynika, że Szwecja wstępując do NATO nie złoży zastrzeżeń dotyczących obecności broni jądrowej na swoim terytorium. O takim warunku mówiła w 2021 roku poprzedniczka Kristerssona, socjaldemokratyczna premier Magdalena Andersson.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Sondaż: Niemieckie przedsiębiorstwa wchodzą w 2023 rok w pesymistycznych nastrojach

Next Article

Biały Dom: dostarczając Rosji drony, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie

You might be interested in …

AT w PB odc. 39: Alior, CD Projekt, XTB, Allegro, Orlen

Zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze poświęconym analizie technicznej indeksów i spółek z GPW, który odbędzie się w czwartek, 9 marca, o godz. 10.00. Webinar poprowadzi prof. Krzysztof Borowski, znany i ceniony analityk, wykładowca SGH. Ekspert przeanalizuje wykresy ciekawych jego zdaniem spółek […]

Czy podnosić płacę minimalną zgodnie z inflacją

Wysoka inflacja ma tę cechę, że prowadzi do wielu konfliktów, których rozwiązanie jest coraz trudniejsze. Jednym z takich problemów jest to, co zrobić z płacą minimalną w warunkach wysokiej inflacji. Biznes i wielu ekonomistów powie: […]