Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.

Adobe Stock

W ciągu ostatnich 20 lat globalne wytwarzanie i używanie plastikowych wyrobów sprawiły, że ilość mikroplastików na dnie mórz zwiększyła się aż trzykrotnie – piszą naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Badania prowadzone były w 2019 r. na Morzu Śródziemnym.

Z badań wynika, że kiedy mikroplastik osiądzie na dnie morskim, nie ulega degradacji z braku erozji, tlenu lub światła.

„Proces fragmentacji zachodzi głównie w osadach na plażach, na powierzchni morza lub w słupach wody. Kiedy jednak cząsteczki plastiku odkładają się na dnie, ich dalsza degradacja jest znikoma” – opisuje hiszpańska badaczka, Patrizia Ziveri.

Jak dodaje, widać to na przykładzie plastików z lat 60. XX w., które ciągle zaśmiecają dno morskie.

Kumulacja zanieczyszczeń odzwierciedla globalny poziom produkcji plastiku. Szczególnie widać to, gdy bada się nagromadzenie plastiku od początku XXI w.

„Od tego czasu ilość zanieczyszczeń na dnie morskim wzrosła trzykrotnie i ciągle się zwiększa” – dodaje Laura Simon-Sánchez.

Wśród zanieczyszczeń naukowcy wymieniają cząsteczki polietylenu i polipropylenu z opakowań i butelek, jak również poliester z włókien syntetycznych.

Więcej – w publikacji źródłowej (https://doi.org/10.1021/acs.est.2c04264).

© ℗

Previous Article

Polityka energetyczna Niemiec najmniej transparentna w Europie

Next Article

KE: ponad 145 mln EUR na modernizację infrastruktury kolejowej w polskich regionach

You might be interested in …

Nietypowe benefity: na co mogą liczyć pracownicy

Od dawna wiadomo, że dla większości pracowników wynagrodzenie jest najważniejszym, jeśli nie jedynym czynnikiem zachęcającym do wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak dziś pensja nie jest już jedynym pożądanym motywatorem – kandydaci i zatrudnieni chcą czegoś więcej. […]

Miks pokoleń w nowych pomysłach Arche

Arche wchodzi na rynek mieszkań senioralnych. W projekcie Arche Pokolenia zamierza na jednym terenie budować mieszkania i dla seniorów, i dla rodzin. Według Władysława Grochowskiego, prezesa Arche, utrzymanie jak najdłużej dobrej kondycji przez seniorów możliwe […]

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

Kryzys zadłużeniowy w USA trwa ale rynek walutowy ignoruje to. W żaden sposób nie widać, żeby dolar reagował na napływające informacje o trwających negocjacjach. Adobe Stock Widać również spokój na rynku opcji. Implikowana zmienność jest na najniższym poziomie od […]