Prezes NBP: w Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno

Adam Glapiński

Adam Glapiński

MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Zobacz także

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że “w Polsce odczujemy to hamowanie gospodarki bardzo mocno, zarówno w postaci spowalniającego się wzrostu gospodarczego jak i obniżającej się presji inflacji”.

Przyznał jednocześnie, że dążąc do obniżenia inflacji, stopniowego, kontrolowanego, cywilizowanego, jednocześnie obniża się tempo życia gospodarczego; gospodarka się oziębia.

Adam Glapiński zauważył jednak, że bardzo ważne jest to, by spowolnienie gospodarcze nie było nadmiernie.

Prezes NBP odnosząc się do stóp procentowych podkreślił, że “karygodną nieprawdą” jest to, że RPP zaczęła podwyższać stopy za późno. Wykazała to też misja MFW w Polsce – dodał. “Stwierdzono, że było to we właściwym momencie w świetle ówczesnej wiedzy” – wskazał.

“My doszliśmy do tego pułapu, który uważamy za wskazany (…) Mniej więcej te 6,75 proc. odpowiada według nas adekwatnie na tę sytuację. Uznaliśmy w pewnym momencie, że to jest ta właściwa wielkość, która działa przez wiele kwartałów na gospodarkę” – powiedział Glapiński.

Szef NBP przypomniał, ze stopy procentowe działają z opóźnieniem. “Nasze podwyżki robione co miesiąc stopniowo, coraz mocniej oddziaływają na gospodarkę w kierunku zacieśnienia, ograniczania popytu” – zaznaczył.

Adam Glapiński dodał, że poprzednie podwyżki stóp będą w kolejnych kwartałach nadal oddziaływać w kierunku obniżania się inflacji. “Kolejne podwyżki nadal działaj, niektóre coraz silniej, te ostatnie. Ważne żeby nie przedobrzyć z tym” – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc. Rada trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian.

Previous Article

Najciekawsze zdjęcia tygodnia 1/2023

Next Article

George z Fed: stopy przez pewien czas powyżej 5 proc.

You might be interested in …

Ropa nadal tanieje

Notowania ropy pogłębiają blisko miesięczny dołek. Tym razem czynnikiem, który determinował przecenę surowca były dane o zapasach w Stanach Zjednoczonych. fot./ Qilai Shen/Bloomberg Według danych EIA, szósty tydzień z rzędu rosły zapasy surowca. Zwiększyły się o 4,1 […]

Giełdowi spekulanci planują masowy skup akcji związanych z AI

Pod koniec 2020 r., gdy rozpędu nabierała giełdowa hossa popandemiczna, grupa inwestorów, będących użytkownikami popularnego forum internetowego WallStreetBets, opartego na platformie Reddit, postanowiła dokonać masowego skupu akcji spółek, na których spadek grały duże fundusze hedgingowe. […]

Tomasz Sikorski prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Dotychczasowy wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Tomasz Sikorski został powołany na prezesa spółki – podały w środę PSE. Dotychczasowy prezes, Eryk Kłossowski zakończy swą misję w czwartek. PSE poinformowały na swej stronie internetowej, że w porozumieniu z pełnomocnikiem rządu […]