Lewiatan: inflacja w dół, ale nie na długo

Miła niespodzianka. Ceny towarów i usług w grudniu 2022 roku były wyższe o 16,6%, wobec 17,5% wzrostu w listopadzie. Oczekiwania rynku oscylowały na poziomie 17,3%. Chociaż słowo miła przy nadal ponad 16% wzroście cen rok do roku to pewne nieporozumienie. Bo w końcu nie ma w tym nic miłego, że stać nas z miesiąca na miesiąc na coraz mniej.

Gdy się przyjrzeć wydarzeniom z grudnia, szczególnie orlenowskiej petrolgate to stanie się jasne, że obniżka cen paliw – zejście z wysokiej marży monopolisty – po to, aby od 1 stycznia konsument nie odczuł powrotu do stawki 23% VAT na paliwo była głównym motorem spadku dynamiki wzrostu cen.

Drugim elementem jest też wyhamowanie cen nośników energii – głównie węgla. Tutaj też mamy do czynienia z regulacją cen przez rząd. Obszarem, który z kolei nie podlega regulacji jest żywność i tu miesięczne wzrosty są na stabilnym poziomie tj. 1.4% więcej w stosunku do listopada.

To wszystko oznacza jedno. W lutym nadal szykuje nam się poważna czkawka dla rządzących i jeszcze większa dla obywateli, w postaci inflacji zbliżającej się do 20%.

© ℗

Previous Article

Chróstny: rola UOKiK w ocenie koncentracji przy fuzji PKN Orlen i Lotosu była ograniczona

Next Article

Import aut stopniał o jedną piątą

You might be interested in …

Amerykanie wydadzą 25,9 mld USD na Walentynki

Amerykańscy konsumenci zamierzają wydać w tym roku łącznie 25,9 mld USD na Walentynki, informuje Fox Business powołując się na raport Krajowej Federacji Handlu Detalicznego (NRF) i Prosper Insights & Analytics. W 2022 roku łączne wydatki Amerykanów na Walentynki wyniosły […]

Nastroje w małych firmach w USA poprawiły się

Nastroje w małych firmach w Stanach Zjednoczonych poprawiły się w styczniu. Miało na to wpływ osłabienie obaw o rosnącą inflację w USA – podaje agencja Reutersa. Flaga USA Fot. Paul Weaver/Unsplash Wskaźnik optymizmu małych firm wzrósł w zeszłym miesiącu w USA […]