Kantrowitz: to będzie kolejny rok dwucyfrowego spadku S&P500

Michael Kantrowitz z Piper Sandler & Co., trzeci w ubiegłorocznym rankingu Institutional Investor, jest przekonany, że inwestorzy oczekujący wyraźnego odbicia S&P500 po przecenie w zeszłym roku, rozczarują się, informuje Bloomberg.

Kantrowitz prognozuje, że S&P500 spadnie w 2023 roku o 16 proc. do 3225 pkt. Bloomberg zwraca uwagę, że to obecnie najbardziej „niedźwiedzia” prognoza na Wall Street. Zauważa, że gdyby się potwierdziła, byłby to pierwszy raz od 2002 roku i dopiero piąty w liczącej prawie 100 lat historii, kiedy indeks notuje dwucyfrowy spadek w kolejnych dwóch latach. Kantrowitz twierdzi jednak, że wyjątkowość sytuacji polega na determinacji Fed w walce z największą od pokolenia inflacją. Spodziewany dłuższy okres wysokich stóp procentowych w USA osłabi wyniki spółek.

– Rynek akcji czekają problemy, bo skutki ubiegłorocznego rynku niedźwiedzia na obligacjach i globalnego zacieśniania zaczną być widoczne w wynikach spółek oraz cyklicznych ryzykach rynkowych – powiedział Kantrowitz.

Bloomberg przypomina, że średnia prognoz strategów wartości S&P500 na koniec 2023 roku to 4078 pkt., co oznacza wzrost indeksu o 6 proc.

© ℗

Previous Article

GUS: ceny lokali mieszkalnych wzrosły w III kw. o 12,1 proc.

Next Article

Answear.com przebije miliard. Modowa spółka podała wstępne dane za 2022 r.

You might be interested in …

Kolejna potyczka o interesy wierzycieli Idea Banku

Nowy wniosek Marcina Kubiczka, syndyka Idea Banku, o zabezpieczenie na większościowym pakiecie akcji VB Leasing (VBL, dawna Idea Getin Leasing), to już druga próba sił w potyczce między nim a zarejestrowaną w Amsterdamie spółką LC […]

Czeska gospodarka znalazła się w recesji w czwartym kwartale

Czeska gospodarka została dotknięta przez płytką recesję w ostatnim kwartale ubiegłego roku z powodu rosnących kosztów energii i najwyższych od ponad dwudziestu lat stóp procentowych – informuje Bloomberg. Fot. Pexels Czeski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu […]