HiProMine dostanie grant

Producent białka z owadów podpisał umowę o dofinansowanie z programu wsparcia inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

W ostatnich dniach 2022 r. HiProMine, notowana na NewConnect spółka z siedzibą w Robakowie, która produkuje białko z przemysłowej hodowli owadów, podpisała umowę w sprawie grantu z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Firma otrzyma 14,4 mln zł dofinansowania na budowę w Karkoszowie w województwie lubuskim zakładu wytwarzającego produkty powstałe na bazie biomasy owadów. O planach budowy fabryki spółka mówiła znacznie wcześniej. Już w lipcu 2021 r., przed wejściem na giełdę, zebrała ponad 26 mln zł w subskrypcji prywatnej. W grudniu 2022 r. podpisała umowę z firmą Atlas Ward, który będzie wykonawcą robót budowlanych i otrzyma 65 mln zł.

Szerszy krąg

Szerszy krąg

HiProMine, którego prezesem jest Damian Józefiak, jest dostawcą producentów karm dla zwierząt, hodowców ryb oraz wytwórców nawozów, ale dzięki budowie fabryki chce wejść na rynek pasz. W przyszłości zamierza też dostarczać tłuszcze firmom farmaceutycznym i kosmetycznym.

Wojciech Robakowski

W umowie z MRiT spółka zobowiązała się, że do 30 czerwca 2024 r. utworzy co najmniej 30 miejsc pracy (po 15 w tym i przyszłym roku), w tym cztery dla osób z wyższym wykształceniem. W chwili składania wniosku o grant zatrudniała 37 osób. Łącznie zainwestuje 106,9 mln zł, z czego prawie 17 mln zł już wyłożyła w ubiegłym roku. Największe wydatki, 81,6 mln zł, są zaplanowane na ten rok, a w przyszłym będzie to jeszcze 8,3 mln zł. Grant ma zostać wypłacony w 2024 r.

W ubiegłym roku rządowe granty otrzymało 39 firm, rok wcześniej 32. W programie na lata 2011-30 wsparcie dostało już ponad 140 firm, w tym kilka polskim, m.in. Tanne z grupy Forte (umowa została rozwiązana w 2022 r.), SM Mlekovita, SM Mlekpol i SaMasz.

W III kw. 2022 r. HiProMine miało 519 tys. zł przychodów i 696 tys. zł straty netto.

© ℗

Previous Article

Cyberobrona w polskich firmach leży

Next Article

NBP trzyma stopy bez zmian, rynek już widzi obniżki

You might be interested in …

Złoty w piątek mocniejszy wobec dolara i euro

opublikowano: wczoraj, 19-05-2023, 19:01 Posłuchaj W piątek wieczorem dolar tracił wobec złotego, osłabiając się o 0,43 proc. Względem polskiej waluty zniżkowało również euro, o 0,03 proc. Drożał natomiast frank szwajcarski, który umocnił się do złotego o 0,15 proc. ARC […]

Irena Eris poczuła miętę do siarki

Grupa kosmetyczna przejmuje producenta leków i kosmetyków uzdrowiskowych na bazie m.in. solanki siarczkowej. Chce wejść na rynek produktów wykorzystujących naturalne kopaliny. Giełdowe plany na razie leżą na półce, ale biznes nie czeka na poprawę koniunktury. Grupa Dr Irena […]

Spadły dostawy Tesli z fabryki w Szanghaju

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: dzisiaj, 05-05-2023, 13:05 Motoryzacja Posłuchaj W kwietniu zmniejszyły się dostawy samochodów Tesli z jej chińskiego zakładu w Szanghaju. Dotyczy to ujęcia miesięcznego, gdyż w porównaniu z poprzednim rokiem były znacznie większe. Jest jednak jedno, ale…przed rokiem […]