Chróstny: rola UOKiK w ocenie koncentracji przy fuzji PKN Orlen i Lotosu była ograniczona

Nasza rola z zakresu oceny koncentracji przy fuzji PKN Orlen i Lotosu była ograniczona. Dotyczyła oceny warunków cząstkowych obejmujących obszar biokomponentów, asfaltów, magazynów paliw i utworzenia joint venture z Rafinerią Gdańską – powiedział w czwartek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Podczas konferencji prasowej Chróstny podkreślił, że fuzja od początku podlegała ocenie Komisji Europejskiej.

Zobacz także

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Grzegorz Kawecki

Przejęcie przez Orlen Grupy Lotos, wcześniej Grupy Energa i PGNiG, odbyło się w ramach budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, mającego m.in. zwiększyć możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. W czerwcu tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Sprzedaż 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu była jednym z warunków Komisji Europejskiej dla przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.

PKN Orlen 12 stycznia ub. r., zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, przedstawił środki zaradcze planowane w związku z zamiarem przejęcia Lotosu. Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem. W ich ramach ustalono m.in., że koncern Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Na europejskim rynku obligacji wzrośnie zmienność

Next Article

Lewiatan: inflacja w dół, ale nie na długo

You might be interested in …

Nowy szef sektora publicznego w Comarchu

Na funkcję wiceprezesa Comarchu odpowiedzialnego za sektor publiczny ma zostać powołany menedżer związany ze spółką od ponad 28 lat – Tomasz Matysik. Po tym jak w marcu zmarł Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu odpowiedzialny za sektor publiczny, zarząd informatycznej spółki działa […]

Metanowiec

Wyczarterowany przez PGNiG z Grupy Orlen metanowiec “Lech Kaczyński” po raz pierwszy zawinął do terminala LNG w Świnoujściu. Jednostka rozładuje transport skroplonego gazu przywiezionego z USA. Metanowiec w połowie lutego zawinął do terminala Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej po ładunek […]