Rośnie aktywność usług w Hiszpanii

W grudniu, drugi miesiąc z rzędu odnotowano rozwój sektora usługowego w hiszpańskiej gospodarce. Wspierało go złagodzenie presji inflacyjnej oraz poprawa popytu krajowego, informuje Reuters.

Adobe Stock

Wskaźnik PMI dla usług wzrósł w grudniu 2022 r. do 51,6 pkt z 51,2 pkt miesiąc wcześniej, wynika z danych zaprezentowanych przez S&P Global. Odczyt zaskoczył, gdyż konsensus rynkowy zakładał spadek do 50,9 pkt.

Sytuacja w usługach, które odpowiadają za około połowę hiszpańskiego PKB, kontrastuje z kondycją sektora przemysłowego, który w grudniu zaliczył kolejny spadek, choć tempo zniżki lekko wyhamowało.

Tymczasem w ostatnim miesiącu zeszłego roku inflacja cen konsumpcyjnych w Hiszpanii wyhamowała do 5,8 proc. w ujęciu rocznym. co jest najwolniejszym tempem od w całym 2022 r.

Rządowa prognoza zakłada, że w całym 2022 r. wzrost gospodarczy sięgnie ponad 5 proc. i krajowi uda się uniknąć recesji, która zagraża innym europejskim gospodarkom.

© ℗

Previous Article

Notowania rosyjskiego rubla w dół wraz z cenami ropy

Next Article

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD

You might be interested in …

Deutsche Welle: na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec

Na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec “nieprzyjaznych krajów”; nowe prawo pozwala na wykorzystywanie materiałów cyfrowych bez zgody zagranicznych właścicieli praw autorskich – poinformowała w sobotę rosyjska redakcja Deutsche Welle. Nowa ustawa pozwala na pirackie wykorzystywanie filmów, muzyki […]

Spowolnienie rozwoju strefy euro mocniejsze niż oczekiwano

Strefa euro w maju nadal się rozwijała, choć głównie w obszarze usług, które i tak spowolniły ekspansję. Produkcja ciągle nie może się ożywić boleśnie odczuwając wzrost kosztów i spadek globalnego popytu, donosi Bloomberg. fot. Bloomberg Opracowywane przez S&P Global […]