Premier: już od marca, kwietnia tego roku inflacja będzie się obniżać

W poniedziałek na Facebooku premier Morawiecki odpowiadał na pytania internautów. Jedno z nich dotyczyło wysokiej inflacji w Polsce. Szef rządu pytany o to, kiedy inflacja zacznie się obniżać zaznaczył, że “nie jest jasnowidzem”.

Mateusz Morawiecki, fot. Marek Wiśniewski

Mateusz Morawiecki, fot. Marek Wiśniewski

“Wiele analiz i ekspertyz wskazuje na to, że już od marca, kwietnia tego roku, będziemy mieli do czynienia z obniżającą się inflacją. Będzie ona wyhamowana i w kolejnych miesiącach będzie dążyć w kierunku inflacji jednocyfrowej” – powiedział. Szef rządu przypomniał, że wprowadzone były tarcze antyinflacyjne i osłonowe, które złagodziły “ból inflacji”.

Zwrócił uwagę, że inflacja jest ogólnoświatowym zjawiskiem. Jak ocenił, zakończenie wojny na Ukrainie sprawiłoby, że inflacja byłaby w szybszym trendzie spadkowym, bo spadłyby ceny surowców.

Premier był też pytany o nowy termin naboru dopłat do producentów trzody chlewnej i wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników. Szef rządu przypomniał, że już się odbył jeden nabór wniosków o dopłaty do producentów trzody chlewnej, w tym do loch. Dodał, że kolejne programy będą kontynuowane. Zapewnił również, że 97 proc. polskich rolników, którzy mają gospodarstwa do 30 hektarów, a w przyszłości do 50 ha, “już dziś mają możliwość wyższych dopłat” bezpośrednich do hektara, niż unijni rolnicy.

“Zrobiliśmy to, zgodnie z obietnicą od tego roku rolnicy polscy mający gospodarstwa do 30 hektarów ma takie same, lub wyższe dopłaty bezpośrednie do hektara, niż średnia unijna” – podkreślił.

Morawiecki odniósł się jeszcze do uwagi o wysokie raty kredytów hipotecznych przez drastyczny wzrost stóp procentowych. “Kredyty hipoteczne poszły ostro do góry, ale myśmy zmusili banki do tego, żeby wprowadziły wakacje kredytowe, przez to łączna pula kredytów do spłaty w 2022 r. była podobna do tej w 2021 roku. To dowód na to, że myśmy ulżyli kredytobiorcom” – ocenił szef rządu.

Previous Article

Jak Dolcan zatopił SK Bank

Next Article

Tesla pobiła rekordy, ale nie spełniła oczekiwań

You might be interested in …

Ustawka pod Fed?

Wczoraj ECB podniósł stopy procentowe o 50 punktów baz. pokazując jednocześnie, że nie ulega presji rynków, a problemów w sektorze bankowym nie uznaje za znaczące. Chociaż ciekawostka – dzisiaj rano rynek plotkuje, że stało się […]

Santander Bank Polska chce zasilić kapitał dywidendowy

Zarząd Santander Banku Polska rekomenduje przeznaczenie na kapitał dywidendowy 2,38 mld zł z ubiegłorocznego zysku oraz 840 mln zł zysku ze sprzedaży udziałów w spółkach ubezpieczeniowych Avivy. Michał Gajewski, prezes Santander BP materiały prasowe W 2022 r. zysk banku wyniósł […]