12:19 minutę temu Carsmile: w 2023 r. wyhamowanie podwyżek cen nowych samochodów 2023 r. powinien przynieść stopniowe wyhamowanie podwyżek cen nowych samochodów – ocenia Carsmile. Według firmy rynek nie akceptuje już ani cen aut średniej klasy, ani kosztów ich finansowania. czytaj więcej 12:19 minutę temu Carsmile: w 2023 r. wyhamowanie podwyżek cen nowych samochodów 2023 r. powinien przynieść stopniowe wyhamowanie podwyżek cen nowych samochodów – ocenia Carsmile. Według firmy rynek nie akceptuje już ani cen aut średniej klasy, ani kosztów ich finansowania. czytaj więcej

Adobe Stock

“Widać, że rynek doszedł do ściany i nie akceptuje ceny za ubogo wyposażony samochód z segmentu B na poziomie 100 tys. zł. Nie akceptuje też raty za auto, jaka wychodzi przy obecnych kosztach finansowania. Dlatego ten rajd do góry musi się zatrzymać, bo osiągnęliśmy już górny pułap” – ocenia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile, internetowej platformy do zakupu, wynajmu i leasingu pojazdów. Dlatego, według ekspertów firmy, rok 2023 przyniesie stopniowe wyhamowywanie podwyżek cen nowych samochodów. Warunkiem jest jednak stabilizacja lub umocnienie kursu złotego, co z kolei będzie zależało od dalszego przebiegu wojny w Ukrainie, a także losów KPO.

“Myślę, że samochody zdrożeją co najwyżej o 10 proc., ale pod warunkiem, że nie nastąpi gwałtowne osłabienie złotego, to znaczy, że nie zobaczymy ponownie dolara czy euro po ok. 5 zł. W takim wypadku skala podwyżek byłaby większa” – ocenia Knitter.

Jak zauważa Carsmile, popyt w klasie premium, czy premium plus prawie się nie zmienił w roku 2022. Firma ocenia, że “nieźle” jest też w segmencie najsłabiej wyposażonych, najtańszych aut. Spadła natomiast liczba transakcji zakupu samochodów „średnich”, czyli z przedziału cenowego od ok. 100 tys. do 250 tys. zł, zwłaszcza gdy nie są to crossovery, ani SUVy. “Przy dużym wzroście cen, połączonym z podwyżką raty wynikającą ze wzrostu WIBORu, miesięczny koszt użytkowania takich pojazdów powiększył się do poziomu nieakceptowalnego przez wielu Polaków” – ocenił Knitter.

Carsmile przytacza dane firmy Samar, z których wynika, że średnia cena nowego auta wyniosła w listopadzie 2022 r. 159,7 tys. zł i była o 14,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Jak jednak zwraca uwagę Knitter, taki wzrost jest odczuwalny tylko przez nabywców kupujących pojazdy za gotówkę. W przypadku zakupów dokonywanych z udziałem leasingu, kredytu czy innych form finansowania, gdzie rata wyliczana jest w oparciu o stopę WIBOR, odczuwalny koszt zakupu auta wzrósł w 2022 rok średnio o ok. 26 proc. – szacuje Carsmile.

Natomiast w segmencie najtańszych aut, gdzie wzrost cen był dodatkowo stymulowany wejściem w życie przepisów o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów w wybrane systemy bezpieczeństwa, podwyżki wyniosły – według szacunków firmy – średnio 60 proc., przy czym szacunek ten bierze pod uwagę wzrost raty uwzględniający podwyżkę ceny katalogowej auta, brak rabatów, a także wzrost stóp procentowych.

Tymczasem – jak wskazuje Carsmile – najwięcej nowych aut kupują 30-40-latkowie, czyli osoby spłacające jednocześnie duże kredyty hipoteczne, które są najbardziej dotknięte wzrostem WIBORu z uwagi na długi okres spłaty tego typu pożyczek.

Eksperci Carsmile oczekują, że 2023 r. przyniesie niewielki spadek sprzedaży nowych aut osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t., w podstawowym scenariuszu o 5-10 proc.

Previous Article

Notowania ropy spadają

Next Article

Carsmile: w 2023 r. wyhamowanie podwyżek cen nowych samochodów

You might be interested in …

Wzrost niemieckiego indeksu cen hurtowych

Niemiecki indeks cen hurtowych wzrósł w grudniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach, zgodnie z danymi opublikowanymi w poniedziałek – podaje agencja Reutersa. FABIAN BIMMER / Reuters / Forum Ceny hurtowe wzrosły […]

Rajd na metalach rzadkich to przeszłość

Kontrakty futures na kobalt i nikiel zaliczyły rajd w pierwszej połowie 2022 r., gdy producenci zaczęli odnotowywać istotny wzrost zainteresowania autami elektrycznymi. Niedługo później przyszła zwyżka cenowa giełdowego litu, którego kurs sięgnął niespotykanych dotychczas poziomów. […]

Amerykańskie akcje z bilansem spadkowym

Fot. Daniel Hooper/Unsplash Zobacz także Raport Departamentu Pracy wykazał, że liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła w styczniu o 517 tys., znacznie powyżej szacunków (wynosiły one 185 tys.) ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa, a […]