Turecki przemysł nadal słabł w końcówce 2022 r.

Najnowsze dane potwierdzają, że turecka gospodarka miała trudną końcówkę minionego roku. Spadkowy trend uległ jednak lekkiemu spowolnieniu, informuje Reuters.

Bloomberg

W oszacowaniu na grudzień 2022 r. PMI dla tureckiego przemysłu nieco odreagował rosnąc do 48,1 pkt z 45,7 pkt w listopadzie. To co prawda najwyższa wartość od czerwca zeszłego roku, niemniej jednak poniżej poziomu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się.

W raporcie S&P Global podkreślono, że aktywność fabryk w Turcji spadała w grudniu 10-ty miesiąc z rzędu, jednak spadek produkcji i nowych zamówień nieco przystopował.

Poprawie uległ popyt wewnętrzny, choć pozostająca na bardzo wysokim poziomie inflacja nie zapowiada szybkiego i zdecydowanego ożywienia. Z kolei osłabienie popytu globalnego negatywnie przełożyło się na produkcje eksportową, w przypadku której zamówienia zagraniczne odnotowały większą zniżkę niż całość nowych zamówień.

Oczekuje się, że roczna inflacja w Turcji gwałtownie spadnie do 66,8 proc. w grudniu ze względu na korzystny efekt bazy, ale wyhamuje jedynie do 43,2 proc. do końca 2023 r.

W październiku 2022 r. inflacja osiągnęła szczytowy pułap około 85,5 proc., najwyższy od 24 lat, rosnąc nieprzerwanie przez 17 poprzednich miesięcy, głównie z powodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej banku centralnego realizowanej pod dyktatem prezydenta Erdogana w zakresie niskich stóp procentowych i wynikającego z niej kryzysu walutowego w zeszłym roku.

© ℗

Previous Article

Do Izery wsiadło kolejne ćwierć mld zł

Next Article

5 gorących spółek na sesji 2 I 2023

You might be interested in …

Sygnalista dostał 279 mln USD za ujawnienie korupcji w Ericssonie

opublikowano: dzisiaj, 26-05-2023, 09:28 Marek Druś Posłuchaj Rekordowe 279 mln USD, przyznane w maju przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) sygnaliście, dotyczyło ujawnienia korupcji w szwedzkiej spółce telekomunikacyjnej Ericsson, informuje Reuters powołując się na doniesienia The Wall […]

Rekordowa sprzedaż długu w Europie

W styczniu wyemitowano rekordową wartość długu w Europie, wykorzystując lepsze otoczenie makroekonomiczne i duże zainteresowanie inwestorów. Gros stanowił dług konsorcjalny, informuje Reuters. fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg Według danych Refinitiv, w styczniu 2023 r. emisja długu na Starym Kontynencie […]

Pierwszy od trzech lat spadek zamówień eksportowych Tajwanu

Potwierdziły się wcześniejsze dane sygnalizujące słabnącą kondycję tajwańskiego eksportu. Zamówienia zagraniczne odnotowały bowiem pierwszy roczny spadek od 2019 r., informuje Bloomberg. Lam Yik Fei/Bloomberg Cały miniony rok dla tajwańskich eksporterów stał pod znakiem słabnącego popytu ze […]