Trendy, które powinni znać przedsiębiorcy

Aby biznes wzrastał, przedsiębiorca musi bacznie obserwować zachodzące na rynku zmiany. Niektóre podejmowane przez firmy działania i stosowane przez nie technologie mają miejsce na tyle często, że stają się tendencją, za którą podążają kolejni przedsiębiorcy, a za nimi konsumenci. I choćby dlatego firmie nie wolno bagatelizować rynkowych trendów. Wręcz przeciwnie, warto się nad nimi pochylić i rozważyć podjęcie działań, dzięki którym firma może wpisać się w daną tendencję. Jakie trendy obecnie są na topie? O których przedsiębiorcy muszą pamiętać, planując rozwój biznesu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

ESG

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG, w ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba prezesów polskich firm, którzy potwierdzają przełożenie działań z obszaru ESG (ang. environmental, social and corporate governance) na wyniki finansowe. W 2021 r. zgadzało się z tym stwierdzeniem 24 proc. przedsiębiorców, natomiast w 2022 r.- już 48 proc. To tłumaczy coraz większą popularność podejmowania przez firmy przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Co istotne, wpływają one na to, jak firmy są oceniane przez partnerów biznesowych i klientów.

Cyfryzacja

Polscy przedsiębiorcy dostrzegają konieczność digitalizacji i przeznaczają coraz więcej pieniędzy na innowacyjne technologie. Jeśli już inwestują – to najczęściej na ten cel. Nowoczesne maszyny wyręczają pracowników w powtarzanych, nużących pracach, dzięki czemu ci ostatni mogą zająć się bardziej kreatywnymi działaniami. Stosowanie nowoczesnego oprogramowania i biznesowych aplikacji przekłada się na zysk firmy. Jak wskazują badania, wśród przedsiębiorców w ciągu ostatniego roku wzrosło przekonanie, że to właśnie zasoby technologiczne w wielu branżach są kluczowe dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i one będą rozwijane w pierwszej kolejności.

Cyberochrona

Hakerzy stosują coraz bardziej wymyślne metody ataków, których celem jest włamanie się do firmowej infrastruktury i pozyskanie wrażliwych danych. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że w systemie cyberochrony najsłabszym ogniwem jest człowiek. Dlatego przestępcy coraz częściej biorą na cel szeregowych pracowników. W obliczu coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń dbanie o cyberbezpieczeństwo firmy jest koniecznością. W tej dziedzinie nie obejdzie się bez pomocy specjalistów od IT. Co istotne, w badaniu KPMG 92 proc. liderów polskich firm zgodziło się ze stwierdzeniem, że bezpieczeństwo w ekosystemie ich partnerów biznesowych i w całym łańcuchu dostaw jest tak samo ważne, jak zabezpieczenie własnej firmy.

Blockchain

To jedna z kluczowych technologii, która będzie rozwijała się w najbliższych latach. Blockchain służy do przesyłania i przechowywania danych o transakcjach w ramach jednej sieci. Można powiedzieć, że jest to cyfrowa księga transakcyjna. Stosuje się tu łańcuch bloków (stąd nazwa), w których są informacje o operacjach. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Dzięki temu, że pojedyncze bloki odwołują się do poprzednich elementów łańcucha, nie można zmienić szczegółów transakcji bez ingerencji w cały proces. Kolejny atut tej technologii to przejrzystość. Blockchain może znaleźć zastosowanie w wielu branżach, m.in. finansowej, handlu, ubezpieczeniach, telekomunikacji, a także w łańcuchach dostaw.

Internet rzeczy

Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to technologia spod znaku Przemysłu 4.0. Łączy ona wszystkie elementy łańcucha produkcyjnego w ramach jednej sieci informatycznej. Dzięki temu każdy element operacyjny można kontrolować za pomocą jednej aplikacji lub panelu sterowania. Stosowanie internetu rzeczy przekłada się na zwiększenie efektywności działania urządzeń i zmniejszenie liczby awarii. Pozwala on np. na zmniejszenie awaryjności poprzez prognozowanie wystąpienia usterek. Internet rzeczy to dobre rozwiązanie np. dla firm przemysłowych.

Work-life fit

Pracownicy oczekują coraz więcej elastyczności w wykonywaniu zadań. Dla firm będzie to oznaczało konieczność większej indywidualizacji organizacji pracy. Work-life fit to nowa tendencja na rynku pracy, której fundamentem jest otwarcie się pracodawców na większą elastyczność współpracy. Chodzi o to, aby pracownicy mogli łatwiej łączyć prywatne cele z karierą. Jak wynika z badania przygotowanego przez SW Research, 53 proc. pracowników chciałoby mieć bardziej elastyczne godziny pracy. Pracodawcy będą musieli się do tego dostosować , zmieniając organizację pracy.

Previous Article

Które branże najbardziej potrzebują windykacji

Next Article

E-commerce płynie na popandemicznej fali

You might be interested in …

Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii spadła w listopadzie

Wyniki sprzedaży detalicznej w hiszpańskiej gospodarce poddają się wahaniom, a coraz większe piętno odciska na niej inflacja, informuje Reuters. Fot. Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego INE, w listopadzie 2022 r. sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o […]

USA planują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji – podał w czwartek Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła. Pomoc zostanie ogłoszona być może już w piątek, […]

Microsoft planuje zwolnienie 10 tys. pracowników

Z powodu pogorszenia perspektyw gospodarczych Microsoft zamierza zredukować zatrudnienie w tym roku o 5 proc., czyli 10 tys. ludzi, informuje Bloomberg. W związku z redukcją zatrudnienia spółka poniesie 1,2 mld USD kosztu, który zostanie uwzględniony w wynikach drugiego […]