Moskwa o cenach paliw na stacjach. “Cieszymy się, że podwyżek nie ma”

Wzrost akcyzy i powrót VAT-u 23 procent

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosły akcyza oraz opłata paliwowa (odpowiednio o ok. 14 gr/l benzyny i o 10 gr/l diesla). Do poziomu sprzed tarczy antyinflacyjnej przywrócona została stawka podatku VAT – z 8 proc. na 23 proc.

— Bardzo się cieszymy, że tych podwyżek nie ma i była to też zapowiedź prezesa Daniela Obajtka (prezesa PKN Orlen – przyp. red.). Nie wiem, jak jest na innych stacjach poza Orlenem, ale wierzę, że tak jak w ubiegłych miesiącach, te ceny są utrzymane. Prezes zapowiadał, że cena będzie stabilna i tak jest — powiedziała Anna Moskwa na antenie radia RMF FM.

Czy przepłacaliśmy za paliwo?

Minister Anna Moskwa pytana była też o to, czy fakt, że ropa naftowa na światowych rynkach tanieje, a paliwa na stacjach są drogie, nie oznacza, że przez ostanie tygodnie przepłacaliśmy i dlatego nie widać podwyżek.

— Najważniejsze, że te ceny nie wzrosły i taka była zapowiedź. Gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowe zachowania na rynku, zawsze mamy UOKiK, który może interweniować. Jeżeli takiej interwencji nie ma, nie ma kontroli, nie ma wniosków z kontroli, oznacza, że sytuacja jest stabilna i prawidłowa. W ostatnich tygodniach Orlen szczegółowo prezentował swoje zyski operacyjne i wiemy, że one były wielokrotnie niższe niż zyski niemieckich odpowiedników — powiedziała minister.

— Zdecydowanie najważniejsze jest to, że jesteśmy w tych stabilnych cenach z ubiegłego roku dla wszystkich użytkowników paliwa na rok 2023 — dodała.

Ceny paliw

Polski Koncern Naftowy Orlen obniżył w sobotę ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego: cena jednego metra sześciennego benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 spadła do 5 tys. 245 zł w sobotę z 5 tys. 936 zł w piątek. Cena oleju napędowego Ekodiesel została obniżona do 6 tys. 57 zł z 6 tys. 895 zł. Cena oleju napędowego Arktycznego 2 spadła natomiast odpowiednio do 6 tys. 412 zł z 7 tys. 250 zł.

Na stronie PKN Orlen podano też, że cena benzyny bezołowiowej Super Plus 98 została obniżona do 5 tys. 543 zł za metr sześcienny w sobotę z 6 tys. 265 zł w piątek.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

Niższy VAT na paliwa znika, ale na stacjach Orlenu taniej. Jak to się dzieje?

Next Article

Oto klasyfikacja generalna Turnieju Czterech Skoczni. Które miejsca zajmują Polacy?

You might be interested in …

Ruski nie musi wjeżdżać na tankach

Siedzę sobie wygodnie na kanapie i czytam tygodnik Sieci, czytam, kiedy chcę i ile chcę i nikt mi nie przerywa, chyba że wnuki. Żaden Ruski mi do chałupy nie wpadnie i nie wyrwie gazety z […]

Levi times site 1/ News times site 3 – Poezja Polska

Poezja Polska PolskoWiedz moja ojczyznoCo patriotyzmC rodzinne ogniskoI znoje w niejMitręgi wznosiszBy przetrwaćNie te drogi co pustoszą nasz krajNie te naukiCo każą nam nienawidzićPrawdziwego PolakaNie ta praca co Polsce nie służyNie ta uczciwośćCo wróg się […]

9 maja to jednak Dzień Zwycięstwa

Skrajna prawica zrobiła w Polsce wszystko, aby dzień 9 maja został zapomniany. Gdyby nie wygrana Aliantów, to Polski by nie było na mapie świata, a nacjonaliści marzą jeszcze dzisiaj wręcz o koalicji z III Rzeszą. […]