Hiszpańska produkcja przemysłowa spadła w grudniu szósty miesiąc z rzędu

W grudniu aktywność fabryk w Hiszpanii spadła szósty miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu, ponieważ słabnąca inflacja i silniejsze zaufanie przedsiębiorców dały nadzieję na stabilniejszy okres przed nami, wynika z poniedziałkowego sondażu – podaje agencja Reutersa.

Fot. Efraimstochter/Pixabay

Zobacz także

Indeks S&P Global Purchasing Managers’ Index (PMI) dla przemysłu wzrósł w grudniu do 46,4 z 45,7 w listopadzie, ale nadal pozostawał poniżej poziomu 50,0, który oddziela wzrost od spadku.

Lista płac w sektorze ustabilizowała się po pięciu miesiącach spadków, co może oznaczać dobrą wiadomość dla rządu, który ma nadzieję, że dzięki odporności swojego rynku pracy Hiszpania uniknie recesji zagrażającej wielu krajom europejskim.

Hiszpańskie ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu o 5,8 proc. rok do roku – w najniższym rocznym tempie w 2022 r. Wzrost gospodarczy gwałtownie zwolnił do 0,2 proc. w trzecim kwartale w porównaniu z poprzednim trzymiesięcznym okresem, ale rząd nadal oczekuje całorocznego wzrostu ponad 5 proc. w 2022 r.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Dziennikarz wskazał, kto powinien zostać selekcjonerem reprezentacji Polski. Wymienił dwa nazwiska

Next Article

NBP: inflacja w 2023 r. wg prognozy centralnej wyniesie 13,6 proc.

You might be interested in …

Kompromis trudny, lecz do utrzymania

Kończąca się w czwartek comiesięczna sesja Parlamentu Europejskiego (PE) w Strasburgu obejmowała Dzień Europy. Świętowanie 9 maja wyszło jednak nie tak, jak to sobie wyobrażali szefowie instytucji Unii Europejskiej. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz w programowym wystąpieniu podobno […]

Polski sektor bankowy na tle Europy

Przedstawiamy podsumowanie sytuacji w sektorze bankowych w największych gospodarkach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Włochy oraz Hiszpania), a także w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia). W analizie opieramy się o dane publikowane przez […]