Do Izery wsiadło kolejne ćwierć mld zł

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), odpowiedzialna za skonstruowanie i przyszłą produkcję pierwszego polskiego auta na prąd, poinformowała o podpisaniu ze skarbem państwa aneksu do umowy inwestycyjnej z 28 lipca 2021 r. Na jej mocy nastąpi wzrost łącznego dofinansowania projektu z 250 mln do 500 mln zł. Na co zostanie przeznaczone dodatkowe ćwierć miliarda zł?

W rozmowie z portalem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, Paweł Tomaszek, dyrektor biura komunikacji i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland, stwierdził, że pieniądze umożliwią realizację kolejnych faz projektowych.

– Wspólnie z partnerem technologicznym prowadzone są prace związane z inżynierią produktu oraz produkcji. Zespoły zakupowe wspólnie z branżą dostawców pracują nad pozyskaniem ofert od dostawców, którzy będą współtworzyć łańcuch dostaw dla Izery. Realizowane będą również prace związane z projektem fabryki oraz prace przygotowawcze na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Do końca 2023 r. spółka jest zobligowana do złożenia całościowego montażu finansowego projektu – powiedział Samarowi Paweł Tomaszek.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 r. spółka EMP podpisała z chińskim koncernem Geely umowę na dostawę platformy na której spocznie Izera (i kolejne modele)

W minionym roku doszło też do ponadto do zamiany gruntów w Jaworznie (między miastem, a Lasami Państwowymi), na których ma powstać fabryka Izery. Według informacji z EMP, obecnie miasto przygotowuje tereny przyszłego Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Trwają też prace nad uzyskaniem niezbędnych zgód formalnych.

Elektryczna reprywatyzacja

Elektryczna reprywatyzacja

Pieniądze, którymi finansowane są obecne prace nad projektem Izera, pochodzą z budżetu państwa, a konkretnie z Funduszu Reprywatyzacji, z którego państwo miało wypłacać odszkodowania za bezprawne nacjonalizacje przed 1989 r.

– Opracowany został projekt koncepcyjny fabryki Izery w Jaworznie. W tej chwili powstaje projekt budowlany i te prace będą kontynuowane w 2023 r. Do końca przyszłego roku muszą zostać również zakończone wszelkie formalności oraz prace przygotowawcze związane z gruntem w Jaworznie, które umożliwią rozpoczęcie prac budowlanych na początku 2024 r – ujawnił Samarowi Paweł Tomaszek.

Zastrzegł, że start budowy będzie możliwy dopiero wtedy, gdy zgodnie z harmonogramem w 2023 r zostaną zamknięte negocjacje z inwestorami. Warto dodać, że obecne szacunki mówią, że potencjalni inwestorzy musieli by wyłożyć na budowę fabryki i produkcję aut w sumie 6 mld zł.

Jeśli wszytko pójdzie dobrze, fabryka ma być gotowa pod koniec 2025 r. To już kolejny deklarowany termin. Początkowo informowano, że produkcja wystartuje w 2023 r. Później przesunięto ten termin o rok. Obecne deklaracje zakładają, że produkcja ruszy na przełomie 2025 i 2026 r.

W lipcu 2021 r. EMP podpisała ze Skarbem Państwa pierwsza umowę na mocy której państwo objęło akcje EMP o wartości 250 mln. zł. Akcje zostały wyemitowane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego. Ich zakup został także w całości pokryty pieniędzmi pochodzącymi ze środków publicznych. Wcześniejsi udziałowcy EMP (Enea, Tauron, Energa oraz PGE) -zachowali pakiety akcji. Na razie nie wiadomo jak dodatkowe dofinansowanie wpłynie na akcjonariat EMP.

– Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, kolejne transze finansowania projektu są uruchamiane po wypełnieniu kamieni milowych wynikających z poprzedniej fazy projektowej. Tak też jest i w tym przypadku. Stopień wykorzystania środków raportowany jest na bieżąco w corocznych sprawozdaniach finansowych – powiedział Samarowi Paweł Tomaszek.

Previous Article

NBP: inflacja w 2023 r. wg prognozy centralnej wyniesie 13,6 proc.

Next Article

Turecki przemysł nadal słabł w końcówce 2022 r.

You might be interested in …

Cena ropy nadal wyraźnie rośnie

Słabnięcie obaw inwestorów wywołanych kryzysem bankowym zwiększyło popyt na aktywa większego ryzyka, w tym przecenioną mocno w ubiegłym tygodniu ropę. Inwestorzy kupują od poniedziałku aktywa o większym ryzyku zakładając, że kryzys bankowy minął i nie ma zagrożenia powtórką […]

Nowe dotacje sfinansują stare kontrakty

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada rychły start Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Jego wartość przekracza 24 mld EUR, w tym na programy transportowe, głównie drogowe i kolejowe, ma trafić prawie […]