Prezydent: jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z KE, mamy prawo do środków z FO

Unia Europejska to nasze bezpieczeństwo ekonomiczne i możliwości rozwoju, a ten jest nam teraz bardzo potrzebny. Jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z Komisją Europejską, mamy prawo do środków z Funduszu Odbudowy – powiedział prezydent Andrzej Duda w sobotę.

Jacek Szydlowski / Forum

W sobotę wieczorem prezydent Duda wygłosił orędzie, w którym odniósł się m.in. do kwestii uczestnictwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. “Chciałbym to jeszcze raz wyraźnie podkreślić. Obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej to polska racja stanu” – powiedział.

“Członkostwo w NATO i sojusz ze Stanami Zjednoczonymi to nasze bezpieczeństwo militarne, a członkostwo w Unii Europejskiej to nasz bezpieczeństwo ekonomiczne i możliwości rozwoju. A ten rozwój po pandemii i skutkach wojny jest nam bardzo, bardzo potrzebny. Dlatego byłem i jestem zwolennikiem mądrego kompromisu z Komisją Europejską. Polsce i Polakom należą się środki z Funduszu Odbudowy. Mamy do nich prawo” – oświadczył prezydent.

“Właśnie dlatego w lutym, w przededniu wybuchu wojny zaproponowałem kompromis. Zakończenie tego sporu leży zarówno w interesie Polski, jak i Unii Europejskiej jako wspólnoty, bo w tych trudnych czasach najważniejsza powinna być jedność. Ale to musi być mądry i uczciwy kompromis, który nie narusza zapisów konstytucji i gwarantuje bezpieczeństwo prawne Polaków. To dla mnie sprawa fundamentalna” – dodał.

Jak mówił, Polacy w Europie są od ponad 1000 lat. “Mamy wspaniałą historię, z której możemy być dumni i mamy przed sobą wielką przyszłość. W rozpoczynającym się 2023 roku możemy osiągnąć sukces jako państwo i jako społeczeństwo, ale musimy ze sobą współpracować” – zaznaczył prezydent.

“Dlatego życzę państwu, żebyśmy potrafili się wznieść ponad to to, co nas różni i poszukiwali tego, co nas łączy. Żebyśmy niezależnie od poglądów czy przekonań potrafili ze sobą życzliwie rozmawiać i żebyśmy zawsze umieli podać sobie rękę na zgodę. Szczęśliwego Nowego Roku” – życzył Polakom prezydent Duda.

© ℗

Previous Article

Ukraina: zebraliśmy ponad 60 mln ton zboża

Next Article

Sam Bankman-Fried spotykał się z doradcami Joe Bidena

You might be interested in …

Duński Vestas kupuje bankruta ze Szczecina

170,5 mln zł – tyle za ST3 Offshore, upadłego producenta stalowych fundamentów ze Szczecina, zapłaci duński Vestas, lider światowego rynku turbin wiatrowych. Duński Vestas, lider na globalnym rynku turbin wiatrowych, do biznesu w Polsce podchodzi z rosnącym apetytem. […]

Złoty najtańsze w tym roku, staniało czwarty tydzień z rzędu

Dane o inflacji cen konsumpcji przesądziły o przebiegu piątkowych notowań złota. Wiadomość, że inflacja cen konsumpcji była styczniu wyższa niż oczekiwano wzmocniła przekonanie o dalszym agresywnym podwyższaniu stóp przez Fed. Rentowność obligacji USA wyraźnie wzrosła, w przypadku […]