Jak przygotować plan zmian w firmie

Ruszyła szósta edycja Akademii Menadżera Innowacji (AMI). Tylko do końca stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do autorskiego projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest o co zabiegać. Uczestnicy AMI wezmą udział w szkoleniach i skorzystają z usług doradczych świadczonych przez specjalistów od wdrażania innowacji. Obecna edycja AMI jest już ostatnią odsłoną programu.

Celem AMI jest rozwój kompetencji menedżerów i ich pracowników, które są kluczowe dla rozwijania innowacji w firmach. Chodzi m.in. o umiejętności dotyczące zarządzania procesem zmian w przedsiębiorstwach. Są one niezbędne do sprawnego wprowadzania nowych rozwiązań w firmach.

Teoria i praktyka

Program szkoleniowo-doradczy jest dopasowany do potrzeb przedstawicieli biznesu z różnych branż. Prowadzą go eksperci i praktycy w dziedzinie wdrażania i zarządzania innowacjami.

– AMI składa się z dwóch ścieżek. Pierwsza z nich – szkoleniowa – prowadzona jest zarówno przez teoretyków, jak i praktyków biznesu. Dostarczają oni przedsiębiorcom wiedzę i narzędzia z powodzeniem stosowane przez innowatorów. Druga ścieżka umożliwia przedstawicielom biznesu indywidualną współpracę z doradcą, który pomaga im zaplanować zmiany w firmie – mówi Agnieszka Lewandowska, prezes Fundacji Startup School.

Tomasz Karwowski, prezes Business Supporter, a także doradca AMI, nie ma wątpliwości, że program jest dla przedsiębiorców szansą na zweryfikowanie procesów zachodzących w ich firmach. Pomaga im w określeniu słabych punktów prowadzonego biznesu i wdrażaniu odpowiednich zmian.

Diagnoza problemów

Co jeszcze zyskają uczestnicy AMI? Możliwość przeprowadzenia badania innowacyjności firmy tzw. metodą Innovation Health Check. Specjaliści sprawdzą wspomnianą innowacyjność w sześciu obszarach (kultura innowacyjności, zrozumienie biznesu, strategia, struktura organizacyjna, potencjał i zasoby oraz procesy). Po zdiagnozowaniu problemów eksperci AMI wraz z pracownikami badanych spółek opracują plan wdrożenia zmiany.

– Programy audytowo-naprawcze kosztują minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, a dzięki dofinansowaniu firmy otrzymają wsparcie branżowych ekspertów – podkreśla Tomasz Karwowski.

Wkład własny

Warto podkreślić, że AMI jest finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój. MŚP mogą liczyć na wsparcie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć, a duże spółki – 50 proc. Pozostałą kwotę usług szkoleniowo-doradczych beneficjenci pokrywają w formie wkładu własnego. Co ważne, może on być w części odzyskany przez przedsiębiorców po zakończeniu udziału w AMI. Warunek jest jeden: szefowie firm muszą rozliczyć wspomnianą część wkładu w wynagrodzeniach pracowników zgłoszonych do projektu.

Dla kogo dofinansowanie

Mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Dofinansowanie pokryje koszty usług szkoleniowych i doradczych. W zajęciach Akademii Menadżera Innowacji może wziąć udział:

• od dwóch do czterech uczestników będących pracownikami mikroprzedsiębiorstwa

• od trzech do czterech uczestników będących pracownikami małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

Co mogą zyskać uczestnicy AMI

• wiedza biznesowa i program zajęć praktycznych

• studia przypadków analizowane na podstawie doświadczeń polskich firm

• 50 godzin usług doradczych dla mikrofirm i 120 godzin dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

• podniesienie kwalifikacji zawodowych z zakresu innowacyjności

• badanie innowacyjności firmy tzw. metodą Innovation Health Check

• dostęp do bazy wiedzy AMI

Previous Article

Czesław Michniewicz pożegnał się z kadrą. Opublikował oficjalne oświadczenie

Next Article

PKN Orlen obniżył ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego

You might be interested in …

Japońska klęska inwestowania indeksowego

PKO TFI i NN Investment Partners TFI to najwięksi gracze na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Są to zarazem jedyne firmy mające w ofercie produkty skoncentrowane wyłącznie na inwestycjach w spółki z kraju kwitnącej wiśni. PKO […]

Accenture przejmuje firmę IT z dużą obecnością w Polsce

Globalna firma doradcza Accenture ogłosiła przejęcie brytyjskiego Objectivity. Wartości transakcji nie ujawniono. Centrala Objectivity znajduje się w brytyjskim Coventry. Spółka pomaga firmom w osiąganiu przewagi biznesowej w oparciu o najnowsze technologie. Dostarcza dopasowane rozwiązania, m.in. […]