Washington Post: Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną, spodziewają się pogarszania sytuacji – Puls Biznesu

Fot. Michael Parulava/Unsplash

Jak pisze w artykule Catherine Belton, autorka książki “Ludzie Putina”, w Rosji dochodzi do pogłębiania się rozdźwięku między prezydentem i “dużą częścią elity kraju”, która ma być bardzo niezadowolona z przebiegu spraw i pełna obaw o przyszłość.

“Wśród ludzi wokół niego panuje ogromna frustracja. Widać, że on nie wie, co robić” – powiedział dziennikarce jeden z rosyjskich miliarderów powiązanych z Kremlem. Z kolei jeden z urzędników państwowych przekazał anonimowo, że jedynym planem Putina jest kontynuowanie bombardowań ukraińskiej infrastruktury, by zmusić Ukrainę i Zachód do rozmów na jego warunkach. Brak odpowiedzi Putina na kluczowe pytania dotyczące przyszłości konfliktu miały być – zdaniem źródła dziennikarki – powodem odwołania odbywającej się tradycyjnie pod koniec roku konferencji Putina oraz corocznego sylwestrowego spotkania z oligarchami.

Zdaniem rosyjskiej analityczki Tatiany Stanowej, rosyjskie elity podzielone są na dwa obozy: tych, którzy chcą eskalacji, jak “kucharz Putina” i właściciel firmy wojskowej Wagner Jewgienij Prigożyn oraz tych, którzy chcą zakończenia wojny.

Za jak najszybszym zakończeniem wojny mają się też opowiadać Chiny i Indie – ocenia amerykański dziennik.

“Washington Post” zwraca również uwagę na rosnącą izolację Putina. Zaznacza, że jedynym zagranicznym przywódcą, u którego może złożyć “poważną wizytę” jest białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. “Wszyscy inni widzą się z nim tylko, kiedy jest to konieczne” – powiedział gazecie rosyjski oficjel.

Rozmówcy gazety twierdzą, że wiele obaw dotyczy również przyszłości rosyjskiej gospodarki. Cytowany przez gazetę anonimowy dyplomata powiedział, że sytuacja gospodarcza w Rosji przyszłym roku pogorszy się w poważniejszy sposób niż dotychczas.

Z kolei zdaniem byłej doradczyni Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, Aleksandry Prokopienko, która zbiegła z kraju po inwazji, wśród elit panuje przekonanie, że Rosja nie ma szans osiągnąć zamierzonych celów i przeświadczenie, że “wszystko, co zbudowali, zawaliło się bez powodu”.

Previous Article

Gospodarka Wenezueli wzrosła o 17,73 proc. r/r do września

Next Article

Notowania złota w górę

You might be interested in …

Co prognozują grube ryby z Wall Street

Recesja Zobacz także Strategia inwestycyjna każdej instytucji na 2023 r. opiera się przede wszystkim na prognozie dla wzrostu gospodarczego. Większość firm oczekuje spowolnienia, różnice dotyczą natomiast czasu i miejsca wystąpienia. Najbardziej pesymistyczni są stratedzy JP […]