D.Obajtek: w styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji – oświadczył w sobotę prezes koncernu Daniel Obajtek.

fot. Wojciech Krynski/FORUM

“W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji. Od kilku lat Orlen nawiązuje globalne relacje dywersyfikując kierunki. Jednym z filarów stabilnych dostaw jest współpraca z Aramco” – napisał Obajtek na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz poinformowała, że Orlen “nie przedłuży kontraktu długoterminowego, który wygasa w styczniu 2023 r. “Natomiast jedyny obowiązujący wtedy kontrakt na dostawy ropy rosyjskiej w roku 2023 przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia sankcji, na co jesteśmy przygotowani” – dodała.

Jak przypomniała, PKN Orlen zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską z początkiem zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, i wielu wiodących producentów europejskich postąpiło podobnie.

Olkowicz podkreśliła, że “konsekwentna dywersyfikacja dostaw ropy, w tym poprzez partnerstwa strategiczne, przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu”.

“Obecnie już 70 proc. surowca do wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego, a jeszcze w 2015 r. do rafinerii Grupy Orlen prawie 100 proc. ropy trafiało z Rosji” – zaznaczyła rzeczniczka PKN Orlen.

W styczniu 2023 r. wygasa kontrakt Orlenu z koncernem Rosnieft. Na mocy tej umowy Rosnieft dostarcza Orlenowi 300 tys. ton ropy naftowej miesięczne. Na mocy drugiego kontraktu z firmą Tatnieft polski koncern kupuje 200 tys. ton ropy miesięcznie, a umowa z tym rosyjskim dostawcą kończy się w grudniu 2024 r.

Jak wcześniej podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern nie ma tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy i jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji na dostawy surowca z Rosji.

© ℗

Previous Article

Od 1 stycznia wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa

Next Article

To koniec z rosyjską ropą w Polsce po wielu latach. Orlen stawia na Saudyjczyków

You might be interested in …

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca

„Jesteśmy coraz bliżej zawarcia ugody z Rafako. Liczymy, że finalne uzgodnienia określające sposób zakończenia kontraktu i dokonania wzajemnych rozliczeń zostaną wypracowane do 23 marca” – przekazał PAP prezes spółki Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński. Tauron Elektrownia […]

Złoto najdroższe od tygodnia, ale w maju staniało

Cena złota wzrosła w środę trzecią sesję z rzędu i jest najwyższa od 24 marca. W maju jednak spadła pierwszy raz od lutego. Jako powód środowej zwyżki ceny złota, pomimo umacniającego się dolara, wskazywano spadek rentowności obligacji USA trwający od ogłoszenia […]

Remonty elektrowni doprowadziły EDF do rekordowej straty

Francuski gigant energetyczny, koncern Electricite de France (EDF) odnotował w zeszłym roku rekordową stratę. Twierdzi jednak, że problemy miały przejściowy charakter i liczy na wyraźne odbicie w tym roku, informuje Bloomberg. Nathan Laine/Bloomberg Strata netto firmy, w której większościowe udziały posiada […]