Sytuacja na rynkach 30 grudnia – Najlepszy rok dla dolara od 2015 r.

Bloomberg

Ogólnie, na rynku dolara w tym tygodniu widać delikatną presję spadkową, jednak utrzymującą się w granicach dwutygodniowej konsolidacji – indeks dolara FUSD dzisiaj oscyluje w rejonie 103,60 pkt.

Mimo spadków wartości dolara w ostatnich miesiącach, cały rok dla amerykańskiej waluty najprawdopodobniej zakończy się na dużym plusie. Koszyk dolara w tym roku zwyżkował aż o około 8%, co sprawia, że bieżący rok będzie dla dolara najlepszy od 2015 roku, czyli od 7 lat.

Oczywiście, udany rok dla dolara to efekt przede wszystkim działań Rezerwy Federalnej. Zapowiedzi podwyżek stóp procentowych i późniejsze faktycznie zacieśnianie polityki monetarnej, jak również zapowiedzi utrzymania jastrzębiego podejścia również w 2023 roku – to wszystko wspierało dolara. Nie bez znaczenia były także turbulencje geopolityczne – sytuacja wokół Rosji i Ukrainy zwiększała atrakcyjność dolara jako tzw. bezpiecznej przystani na rynkach walutowych.

OKIEM ANALITYKA – Dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?

Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych – a zarazem ostatnia sesja 2022 roku – zapowiada się spokojnie. Na niektórych rynkach (Nowa Zelandia, Wielka Brytania) jest to sesja skrócona, co dodatkowo powinno zmniejszyć aktywność inwestorów.

Obecnie wielu z nich stawia już na podsumowanie bieżącego roku oraz próbę oceny tego, co czeka najpopularniejsze waluty w roku kolejnym. Nie ulega wątpliwości, że 2022 był czasem bardzo intensywnych zmian na wielu rynkach – akcji, surowców, także walut. Na niepewności i wzroście awersji inwestorów do ryzyka zyskiwał przede wszystkim amerykański dolar. Z kolei wiele walut kojarzonych z większym ryzykiem – w tym walut EM oraz walut antypodów – ten rok kończy relatywnie słabo. Dla przykładu, australijski dolar w tym roku stracił na wartości 7%, co sprawia, że jest to dla niego najgorszy rok od 2018 r.

Wielu inwestorów zakłada, że 2023 rok przyniesie zmiany trendów na globalnych rynkach walutowych, ale nie od razu. Dużo wskazuje na to, że dolar amerykański jeszcze nie powiedział bowiem ostatniego słowa. Na początku nadchodzącego roku oczekiwana jest kolejna fala umocnienia dolara za sprawą jastrzębiego Fedu oraz obaw związanych z globalną recesją.

Niemniej, przez światowe media i analizy coraz częściej przebijają się spekulacje na temat tego, kiedy nastąpi tzw. pivot Fed. Dotkliwa recesja w USA mogłaby go przyspieszyć, jednocześnie wyznaczając koniec dobrej passy dla USD.

Previous Article

11:07 mniej niż minutę temu SNB gwałtownie zwiększył sprzedaż walut w III kw. Jednym z narządzi Narodowego Banku Szwajcarii w walce z inflacją jest sprzedaż walut obcych i umocnienie franka. Proceder ten przybrał na sile w III kw., informuje Reuters. czytaj więcej 11:07 mniej niż minutę temu SNB gwałtownie zwiększył sprzedaż walut w III kw. Jednym z narządzi Narodowego Banku Szwajcarii w walce z inflacją jest sprzedaż walut obcych i umocnienie franka. Proceder ten przybrał na sile w III kw., informuje Reuters. czytaj więcej

Next Article

Niemiecki przemysł oczekuje utrzymania się wysokiej inflacji

You might be interested in …

MFW podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że gospodarka Ukrainy wykazała „niesamowitą odporność” po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną kraju, informuje Associated Press. Gavin Gray, szef misji MFW zwrócił uwagę na mocne odbicie gospodarki Ukrainy w pierwszym kwartale dzięki szybkiej odbudowie […]

Veni, vidi, dixi…

Przez Polskę z przemówienia Josepha Bidena w ogrodach u podnóża Zamku Królewskiego, zaś przez Ukrainę i cały świat ze zdumiewających okoliczności jego utajnionej wizyty w znajdującym się wciąż na froncie Kijowie. Coś takiego zdarzyło się […]