Spółka zatrudni w nowym zakładzie w Zawierciu ok. 150 osób

Jak poinformował w czwartek w portalu społecznościowym prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, w grudniu generalny wykonawca inwestycji firmy Elemental Strategic Metals rozpoczął prace budowlane na placu przy ul. Podmiejskiej, gdzie powstanie zakład. Budowa powinna zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.

“Równolegle prowadzona będzie rekrutacja załogi przyszłego zakładu. Pracę ma znaleźć około 150 osób. Poszukiwani będą pracownicy, którzy mają różne kwalifikacje – od operatorów maszyn i urządzeń, przez technologów, aż po pracowników administracyjnych” – napisał prezydent Zawiercia.

Konarski przypomniał, że zawierciański projekt Elemental Strategic Metals jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu “Szybka Ścieżka – IPCEI”.

O wartym ok. 380 mln zł projekcie pod nazwą “Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” po raz pierwszy poinformowano w październiku ubiegłego roku. Inwestycja jest realizowana w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Przedsięwzięcie wspiera też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jak informował wówczas Urząd Miasta w Zawierciu, nowy zakład, którego uruchomienie jest planowane na 2023 rok, ma prowadzić działalność w zakresie wtórnej produkcji metali – w tym takich jak lit i kobalt oraz metali szlachetnych, jak platyna, pallad czy rod.

Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe.

Grupa kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech głównych linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych) oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Według informacji inwestora, Grupa Elemental Holding to obecnie największy na świecie podmiot zajmujący się odzyskiem PGM oraz jeden z europejskich liderów na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Wraz z europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, firma bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego, za ponad 3,2 mld euro.

Previous Article

Sytuacja na rynkach 29 grudnia – Dalsza konsolidacja na dolarze

Next Article

Indie zwiększą znacząco dostawy smartfonów 5G

You might be interested in …

Komentarz po sesji: Remis na ostatniej prostej

Piątkowe notowania na rynku warszawskim były doskonałym podsumowaniem zakończonego tygodnia. WIG20 zaczął sesję kosmetyczną zmianą przenosząc analogiczne zachowanie niemieckiego DAX-a. by w finale skończyć sesję zwyżką o 2,21 procent niesiony na północ korelacją z niemieckim DAX-em, który zyskał dziś 1,20 […]

USA: udział energii z OZE zbliża się do pozyskiwanej z węgla

Produkcja energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii w amerykańskiej gospodarce rośnie z roku na rok. Zbliża się do tej pozyskiwanej z węgla. fot. Alex Kraus/Bloomberg Według danych Administracji Informacji Energetycznej (EIA) w 2022 r. produkcja energii z OZE stanowiła 14 proc. […]

Grzech zaniechania również bywa ciężki

Według jurystów konstytucjonalistów jest spóźniona o półtora miesiąca, albowiem zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego (TK) – oczywiście tego sprzed 2016 r. – w prawie wyborczym obowiązuje półroczna cisza legislacyjna. Co ważne, liczona od dnia […]