Soboń: dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny zostało 518 zł

Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Mówiąc o wprowadzanych w tym roku tarczach antyinflacyjnych, Soboń zwrócił uwagę na obniżenie do 0 proc. stawki VAT na żywność. Wiceminister finansów poinformował, że żywność to średnio 27 proc. w koszyku zakupowym Polaków. Ocenił, że to bardzo istotna pozycja, szczególnie dla osób gorzej sytuowanych.

Artur Soboń, fot. Marek Wiśniewski

Artur Soboń, fot. Marek Wiśniewski

“Jeśli mówimy o korzyściach wprost z tarczy antyinflacyjnej, to rocznie dzięki zerowej stawce VAT na żywność polska rodzina w roku 2022 zyskała 518 zł w kieszeni. I tę zerową stawkę VAT na żywność przedłużamy na rok 2023. Tu jesteśmy w zgodzie z prawem europejskim i to rozwiązanie chcemy kontynuować również w roku przyszłym” – powiedział Soboń.

Zdaniem wiceministra instrument w postaci tarczy antyinflacyjnej zadziałał bardzo skutecznie. Jak stwierdził, dzięki niej inflacja roczna była o około 3 proc. niższa. Dodał, że wprowadzano też inne rozwiązania, adekwatne do danej sytuacji.

“One mają swój koszt fiskalny. Każdy miesiąc tarczy antyinflacyjnej to jest 2,5 mld zł mniej w budżecie, czyli w sumie 30 mld zł mniej. Ale gotowi byliśmy te koszty ponieść, dlatego że jesteśmy głęboko przekonani, że rolą państwa w sytuacji trudnej, w sytuacji wysokiej inflacji jest pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, przede wszystkim najsłabszym, ale także tym wszystkim, którzy w ten czy inny sposób są tą inflacją dotknięci” – oświadczył Soboń.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii spadła w listopadzie

Next Article

UOKiK nałożył karę na Allegro

You might be interested in …

Zwolnienia to ostateczność

opublikowano: dzisiaj, 27-02-2023, 00:15 Posłuchaj Redukcje zatrudnienia oznaczają koszty, a nie zyski, zmniejszają produktywność zespołów i fatalnie wpływają na morale pracowników – uświadamia Bartłomiej Brach, antropolog organizacji. Zwolnieniaprzynoszą straty finansowe, wizerunkowe i społeczne, a rzadko rozwiązują główne problemy […]

Na świecie ubyło ponad 400 miliarderów, głównie w Chinach

Zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed, zakłócenia powodowane przez COVID-19, a także „przykręcenie śruby” przez władze Chin spółkom technologicznym spowodowało, że liczba miliarderów spadła w ubiegłym roku o ponad 400, informuje Reuters. Rupert Hoogewerf, założyciel i szef Hurun Report poinformował, […]