Minister Buda: w styczniu nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym

WARSZAWA WALDEMAR BUDA MINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII

WARSZAWA WALDEMAR BUDA MINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII

Marek Wiśniewski

Szef resortu rozwoju i technologii zapowiedział w środę podczas audycji internetowej “Rzeczpospolitej”, że w styczniu przedstawi nowy pakiet rozwiązań, dotyczący elementów, “które są pewnym problemem na rynku”.

“Pierwsze to są instytucje finansowe, które skupują mieszkania, drugie to są pustostany, trzecie to jest najem okazjonalny. Te elementy muszą być rozwiązane; plus, oczywiście skupowanie mieszkań” – wskazał Waldemar Buda. Wyjaśnił, że ma na myśli zarówno fundusze, jak i tych, którzy kupują lokale hurtowo, “w sensie nawet prywatnym”, “czyli osoba prywatna ma 7., 10., 11. mieszkanie”.

Powiedział, że rozwiązania będą też dotyczyć warunków technicznych, “czyli jak się buduje dzisiaj w Polsce”. “Mamy to zebrane, mamy to opisane, mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie również w tzw. patodeweloperce” – zapowiedział.

Wskazał, że resort przygląda się też zjawisku tzw. flippingu. “Pytanie czy nie doregulować tego na poziomie umów deweloperskich, bo to często są umowy deweloperskie z rynku pierwotnego” – wskazał.

Minister Buda podkreślił, że resort widzi te patologie. “Widzimy szereg patodeweloperki, czyli zasad technicznych budowania. W tym zakresie mam przygotowane również rozwiązania. Styczeń będzie pod tym kątem gorący” – mówił.

Szef MRiT zaznaczył, że nie chciałby, żeby obchodzono przepisy dot. metrażu mieszkań. “Ja bym chciał, żeby budowano mieszkania nie mniejsze niż rzeczywiście 25 metrów kwadratowych – a są tzw. oferty mieszkań inwestycyjnych, gdzie traktuje się to jako lokal usługowy i np. proponuje się 15 metrów kwadratowych i to jest bardzo złe” – podkreślił szef MRiT.

Pytany o możliwość wprowadzenia podatku katastralnego odpowiedział: “Nie, absolutnie nie bierzemy tego pod uwagę”.

Buda wskazał też, że “w kolejnych krokach przedstawi rozwiązania dotyczące najmu”. Zwrócił uwagę “na rekordową ilość wybudowanych mieszkań komunalnych w 2022 r.”. “Zwiększyliśmy dofinansowanie do 85 proc. (w odniesieniu do – PAP) mieszkań komunalnych” – powiedział. Dodał, że kiedyś się budowało się ich “po 2-3 tys., teraz się buduje po 8-10 tys.”.

Jak stwierdził, “samorządy mają budować tanie mieszkania na wynajem”. “Ta machina się rozpędza” – ocenił.

Zdaniem ministra Budy “w zasadzie każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkanie komunalne”.

Previous Article

Gra CD Projektu z zielonym światłem w Chinach

Next Article

Kurs dolara wobec jena osiągnął tygodniowe maksimum

You might be interested in …

Liban dewaluuje walutę o 90 proc.

Liban przyjmuje od 1 lutego nowy oficjalny kurs wymiany, na poziomie 15 tys. funtów libańskich (LBP) za dolara amerykańskiego. Oznacza to dewaluację o 90 proc. w stosunku do dotychczasowego kursu, który nie był zmieniany od 25 lat – przekazał Reuters. MOHAMED AZAKIR / Reuters […]

Nie ma sankcji nie do obejścia

Jedenasta miesięcznica napadu Rosji na Ukrainę skoncentrowana jest na wątkach militarnych, w perspektywie nieuchronnego wznowienia walk na szerszym froncie po zimowym zastoju. Po naszej stronie mocy z niemieckimi oporami, ale jednak stopniowo dojrzewa koncepcja zasilenia Ukrainy w broń pancerną nowocześniejszą […]

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wzrosła, a zużycie spadło

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. w Polsce wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 0,91 proc., a krajowe zużycie spadło o 0,53 proc. – wynika z danych o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, publikowanych przez operatora systemu PSE. Jason Alden/Bloomberg Z raportów miesięcznych o […]