ZUS: W 2022 r. wypłaciliśmy 27,2 mld zł na rzecz rodzin

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w mijającym roku na świadczenia na rzecz polskich rodzin wypłacił łącznie ponad 27,2 mld zł – wynika z najnowszych danych ZUS.

Andrzej Bogacz / Forum

“Staliśmy się najważniejszych podmiotem administracji publicznej odpowiedzialnym za realizację świadczeń na rzecz społeczeństwa” – mówi prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Kluczowym programem, jaki ZUS zaczął realizować w 2022 r., jest “Rodzina 500 plus”. W jego ramach złożono ponad 5 mln wniosków na 7,8 mln dzieci. Wypłacono łącznie ponad 22,2 mld zł.

“To ogromne wsparcie dla polskich rodzin. Dziś można powiedzieć, że przeniesienie realizacji tego programu z gmin do ZUS-u odbyło się bardzo sprawnie. Pozwoliło to na duże oszczędności oraz umożliwiło uruchomienie kolejnych programów” – wskazuje Uścińska.

“Dziś ZUS to nie tylko renty i emerytury czy zasiłki, ale szereg innych świadczeń na rzecz rodziny. Można powiedzieć, że staliśmy się zakładem usług społecznych” – podkreśla prezes ZUS.

Kolejnym realizowanym przez ZUS programem jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. RKO przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. W ramach RKO złożono do ZUS 618 tys. wniosków obejmujących 634 tys. dzieci. Do rodzin trafiło 3,3 mld zł.

W mijającym roku ZUS realizował także program “Dobry start”. W jego ramach do rodziców trafiło 300 zł na wyprawkę szkolną dla dzieci. Zainteresowanie programem było bardzo duże. Złożono 3,4 mln wniosków na 4,8 mln dzieci, a wypłacono łącznie 1,3 mld zł.

ZUS zajmował się również dofinansowaniem pobytu dzieci w żłobkach. Program ten objął ponad 204 tys. dzieci i kosztował blisko 300 mln zł.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Korzystny początek tygodnia dla rynków akcji

Next Article

Pozytywny scenariusz dla inflacji

You might be interested in …

MOL uczy się polskiego rynku paliw

Na niedawnych Międzynarodowych Targach Stacja Paliw MOL miał jedno z największych stoisk, w prestiżowej centralnej części hali. Ruch na stoisku był duży. Jednocześnie zdjęcie Richarda Austena, prezesa MOL Polska, widniało na okładce rozdawanego na targach […]

Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej

Notowania ropy naftowej dzisiaj stabilizują się, jednak i tak znajdują się na drodze do zakończenia już drugiego tygodnia zniżką – cena ropy gatunku Brent obecnie oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się niewiele powyżej […]

Złoto przez moment było najdroższe od ponad roku

Czwartkowe notowania na rynku złota miały dwa oblicza. Do połowy dnia kurs kontraktów terminowych na surowiec oscylował wokół środowego zamknięcia, zaś w drugiej części doszło do wyraźnego wybicia. Niestety na finiszu nie udało się odnotować takiego zysku jaki wygenerował dzienny szczyt […]