Niemieckie przedsiębiorstwa spodziewają się jedynie łagodnej recesji

Niemieckie firmy spodziewają się jedynie łagodnej recesji w przyszłym roku, pomimo przeciwności związanych z kryzysem energetycznym, niedoborami surowców i problemami światowej gospodarki, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród głównych stowarzyszeń opublikowanej we wtorek przez agencję Reutersa.

fot. Bloomberg

Coraz więcej wskazuje na to, że niemiecka gospodarka może powstrzymać najgorsze spowolnienie gospodarcze wywołane spadkiem dostaw energii z Rosji po inwazji na Ukrainę.

Inflacja nieznacznie zwolniła do 11,3 proc. w listopadzie z wysokiego poziomu 11,6 proc. miesiąc wcześniej, ponieważ spadły ceny energii. Niemiecki rząd przewiduje, że gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,4 proc., a w przyszłym skurczy się o 0,4 proc.

Stowarzyszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) stwierdziło, że wiele wskazuje na to, że zakłócenia w łańcuchu dostaw stopniowo się zmniejszają.

DIHK ostrzegł jednak, że gwałtownie rosnące ceny energii i poprawiające się nastroje konsumentów nadal zaciemniają perspektywy na 2023 rok.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Członek zarządu NBP: w 2023 r. będziemy mówić o znaczącym spadku inflacji

Next Article

Korzystny początek tygodnia dla rynków akcji

You might be interested in …

USTR: Chiny przewodzą w podrabianiu produktów

Biuro Przedstawiciela USA ds. Handlu (USTR) wskazało w raporcie Chiny jako główne miejsce na świecie podrabiania i piratowania produktów, informuje Reuters. – Podrabiane i piratowane dobra z Chin, wraz z przechodzącymi przez Hongkong, stanowiły 75 proc. wartości podrabianych […]

Realny udział jedynie śladowy

Jedno w sferze bazy – prezydent Richard Nixon, zawieszając wymienialność dolara na złoto, zerwał układ z Bretton Woods, a tym samym wysadził posadowione w 1944 r. fundamenty światowej gospodarki rynkowej. Banki centralne straciły hamulce kreowania […]

Kodeks spóźniony oraz niekonstytucyjny

Dwa możliwe terminy późniejsze, czyli 29 października i 5 listopada, raczej nie wchodzą w grę, albowiem pomiędzy nimi wypada dzień Wszystkich Świętych. Postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów musi zostać opublikowane do 14 sierpnia. Zgodnie z […]