Szwajcaria formalnie przyjęła ustanowiony przez UE limit ceny ropy z Rosji

Szwajcaria formalnie przyjęła w piątek ustanowiony przez UE na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji – przekazał szwajcarski rząd. Decyzja UE w sprawie tej inicjatywy, do której dołączyły państwa G7 i Australia, weszła w życie 5 grudnia. G7 tworzą USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.

Bloomberg

Ustalony pułap cenowy ma ograniczyć dochody Rosji ze sprzedaży ropy do państw trzecich, ponieważ państwa UE oraz G7 i tak już zakazały lub ograniczyły import ropy z tego kraju.

Limit będzie działał poprzez zakaz dostarczania usług związanych z transportem ropy drogą morską – w tym ubezpieczeniowych i finansowych – dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 dolarów za baryłkę.

Firmy z państw G7 kontrolują około 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń przewozów morskich, co gwarantuje przestrzeganie zakazu.

Na początku grudnia rząd w Bernie poinformował, że Szwajcaria zamroziła do tej pory około 7,9 mld dolarów rosyjskich funduszy w ramach sankcji Zachodu nałożonych na Rosję za wojnę z Ukrainą.

Odkąd rząd Szwajcarii zdecydował się 28 lutego, aby dołączyć do sankcji UE na Rosję, regularnie aktualizuje czarną listę przedsiębiorstw oraz osób prywatnych i stosuje się do każdego kolejnego pakietu unijnych sankcji.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Trzy Wiedźmy uderzą w Wall Street?

Next Article

Szwajcaria formalnie przyjęła ustanowiony przez UE limit ceny ropy z Rosji

You might be interested in …

Przedświąteczna sesja w USA na plusie

Fot. Michael Nagle/Bloomberg Zaprezentowane w piątek dane pokazały, że co prawda inflacja w listopadzie ponownie się osłabiła, jednak nie na tyle by zachęcić Fed do złagodzenia swojego stanowiska. Bacznie obserwowany i analizowany przez Rezerwę Federalną […]

Europejski rynek akcji pod presją podaży

Paneuropejski Stoxx Europe 600 spadał po pierwszej godzinie piątkowej sesji o 0,6 proc. i zmierza do przerwania serii trzech wzrostów z rzędu. Węższy Euro Stoxx 50 spada o 0,5 proc. Nastroje w Europie popsuły czwartkowe spadki na giełdach w USA, a także […]

W styczniu 2023 r. przychody Asbisu spadły o 8 proc.

opublikowano: dzisiaj, 22-02-2023, 08:41 Akcje Kamil Zatoński Posłuchaj W styczniu 2023 r. szacunkowe przychody Asbisu wyniosły 222 mln USD i były o 8 proc. niższe niż przed rokiem. W grudniu 2022 r. spółka wypracowała 303 mln USD […]