Gigant niemieckiej motoryzacji z wielką inwestycją w Polsce. Chodzi o auta elektryczne

Mercedes zainwestuje 6,1 mld zł w nową fabrykę samochodów, która powstać ma w Jaworze. Będzie to pierwszy na świecie ośrodek produkcyjny koncernu, którego hale opuszczą jedynie elektryczne auta dostawcze. Niemiecki gigant zawarł w tej sprawie porozumienie z polskim rządem.

Rekordowa inwestycja Mercedesa

Inwestycję Mercedesa można określić jako rekordową. Dla porównania firma Volkswagen zainwestowała w fabrykę Craftera we Wrześni 300 mln euro. Z kolei nowy zakład Stellantis w Gliwicach to koszt około 280-300 mln euro.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wyliczyła, że w 2021 roku łączny koszt zagranicznych firm w Polsce wyniósł ponad 3,5 mld euro. 

— To o 800 mln euro więcej niż przed rokiem i o 700 mln euro więcej niż w rekordowym dotąd 2019 r. Największymi inwestorami byli: Korea Południowa, Niemcy i USA — podaje dziennik.pl.

Fabryka Mercedesa w Polsce. Praca dla 2500 osób

Mercedes-Benz zainwestuje w Jaworze na Dolnym Śląsku 1,3 mld euro w fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych, która ma zatrudniać ponad 2500 osób – poinformował w poniedziałek resort rozwoju i technologii.

“Pierwsza fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa będzie w Polsce – Mercedes-Benz zainwestuje w Jaworze na Dolnym Śląsku (Wałbrzyska SSE) 1,3 mld euro. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób” – napisało MRiT w poniedziałek na Twitterze.

Dodano, że firma Mercedes-Benz “będzie produkowała w Jaworze duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture)”.

Idealna lokalizacja nowej fabryki Mercedesa

Nowa fabryka samochodów elektrycznych Mercedesa w Jaworze zbudowana zostanie na działce znajdującej się obok istniejącego już zakładu silników i akumulatorów. Dzięki takiemu położeniu firma zaoszczędzi na transporcie akumulatorów tradycyjnych, montowanych kilkaset metrów dalej. Ponadto logistykę związaną z dostawami podzespołów i eksportem ułatwi lokalizacja przy drodze ekspresowej S3, niedaleko autostrady A4.

Kiedy Mercedes uruchomi nową fabrykę?

Jak podkreśla dziennik.pl, inwestycja Mercedesa na Dolnym Śląsku jest częścią większego planu, który przewiduje całkowite przejście na samochody elektryczne.

— Reorganizujemy naszą europejską sieć produkcyjną. Włączenie do niej całkowicie nowej fabryki dzięki wykorzystaniu istniejącego zakładu Mercedes-Benz w Europie Środkowo-Wschodniej pomoże nam zapewnić długoterminową konkurencyjność naszych niemieckich fabryk i umożliwi udane wejście Mercedes-Benz Vans w erę elektryczną — wyjaśnił szef Mercedes-Benz, Vans Mathias Geisen.

— Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości — powiedział Mathias Geisen na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

— Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji. Dziękujmy panu premierowi, całemu rządowi Polski za dobrą, opartą na zaufaniu współprace — mówił Geisen.

Uruchomienia fabryki w Jaworze spodziewać się można w ciągu 2-3 lat. Jednocześnie ruszy też rekrutacja na nowe miejsca pracy.

Premier: Ponad tysiąc nowych miejsc pracy

Premier podkreślał, że widać jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swoje działanie w sytuacji, gdy świat mierzy się z wielkimi wyzwaniami związanymi ze skutkami pandemii i wojny w Ukrainie.

— Ale mierzy się także z wielkim wyzwaniem technologicznym, tak znakomite firmy, które zaufały Polsce kilka lat temu jak Mercedes Benz, to jednoznaczny wyznacznik tego, jak rozwijamy naszą produkcję i jak rozwijamy przemysł w Polsce i jak staramy się dla inwestorów zagranicznych i polskich, na równych zasadach, tworzyć jak najlepsze warunki gospodarowania, najlepsze warunki produkcji — stwierdził.

Szef rządu mówił, że inwestycja koncernu Mercedes-Benz jest dla Polski bardzo ważna. Dziękował marszałek Sejmu Elżbiecie Witek, która – jak ocenił – “jest dobrym duchem Jawora, całego powiatu, całego województwa”. Zaznaczył, że wiele razy rozmawiał z nią o rozwoju – i fabryki, i sąsiadujących gmin.

— Dziś nie chcemy też konkurować już z innymi państwami regionu tym, kto zaoferuje niższe koszty czasu. (…) Przede wszystkim zależy nam na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu, na wysokich wynagrodzeniach, na spięciu ze sobą tych wszystkich elementów ze sobą takich jak kształcenie nowych kadr, szkoły branżowe, kształcenie na politechnice, na uczelniach wyższych, z potrzebami inwestorów — oświadczył szef rządu.

— Tworzymy od strony podatkowej, regulacyjnej dla inwestorów najlepsze możliwe środowisko do inwestowania. To niezwykle ważne, bo to nowe miejsca pracy, setki – a w przyszłości, nawet najbliższej przyszłości – ponad tysiąc nowych miejsc pracy — zapewnił premier.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

Piątka dla zwierząt. Ważny polityk PiS nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości

Next Article

Przyjęto rządowy program budowy dróg. Polska to aktualnie największy rynek inwestycji

You might be interested in …

Magdalenka: Od tego sie zaczęło…

Jarosław Kaczyński twierdzi, że jego brat absolutnie nie fraternizował się z Czesławem Kiszczakiem w Magdalence, a cała Magdalenka to zdrada. Prawdopodobnie uważa on, że najlepiej, gdyby Lecha Kaczyńskiego tam nie było. Był jednak, czy tylko […]

Wróciłem właśnie z demonstracji

I wiecie co? Nie widziałem w Warszawie ani jednego pisowca… Maszerowałem kilka godzin. Słonko świeciło, ludzie w ogródkach piwnych i lodziarniach uśmiechnięci wszyscy, przy piwku z flagami polskimi i unijnymi a nie z pisowskimi bluzgami […]