11:07 mniej niż minutę temu SNB gwałtownie zwiększył sprzedaż walut w III kw. Jednym z narządzi Narodowego Banku Szwajcarii w walce z inflacją jest sprzedaż walut obcych i umocnienie franka. Proceder ten przybrał na sile w III kw., informuje Reuters. czytaj więcej 11:07 mniej niż minutę temu SNB gwałtownie zwiększył sprzedaż walut w III kw. Jednym z narządzi Narodowego Banku Szwajcarii w walce z inflacją jest sprzedaż walut obcych i umocnienie franka. Proceder ten przybrał na sile w III kw., informuje Reuters. czytaj więcej

Jednym z narządzi Narodowego Banku Szwajcarii w walce z inflacją jest sprzedaż walut obcych i umocnienie franka. Proceder ten przybrał na sile w III kw., informuje Reuters.

fot. Stefan Wermuth/Bloomberg

Dane banku centralnego Szwajcarii pokazały, że w okresie lipiec-wrzesień 2022 r. SNB sprzedał waluty obce o wartości 739 mln CHF (prawie 800 mln USD). Oznacza to drastyczne zwiększenie skali interwencji rynkowych po tym, jak w II kw. sprzedano jedynie 5 mln CHF w walutach obcych.

Obecne działania banku centralnego potwierdzają zmianę jaka dokonała się w jego polityce po tym jak od 2015 r. SNB na forexie kupił łącznie 353 mld franków.

W listopadzie inflacja w Szwajcarii kształtowała się na poziomie 3 proc. i znacząco przewyższała cel SNB w przedziale 0-2 proc. Pozostawała jednak zdecydowanie poniżej stopy inflacji w Unii Europejskiej, która przekracza 10 proc.

Ekonomiści oczekują, że trend sprzedażowy został utrzymany w ostatnich trzech miesiącach br., szczególnie, że prezes SNB niejednokrotnie deklarował, że interwencje mają na celu uchronienie franka przed nadmiernym osłabieniem.

© ℗

Previous Article

Klasyfikacja generalna Turnieju Czterech Skoczni. Dobry początek w wykonaniu Żyły i Kubackiego

Next Article

Sytuacja na rynkach 30 grudnia – Najlepszy rok dla dolara od 2015 r.

You might be interested in …