10 spółek z GPW polecanych na marzec

16 lutego Rzecznik Generalny TSUE stwierdził, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego może się należeć tylko konsumentowi, a wynagrodzenie dla banku stałoby w sprzeczności z unijnym prawem. Na wyrok trybunału trzeba poczekać, ale zwykle jest on zgodny z opinią rzecznika, dlatego tym bardziej zaskakuje zachowanie kursu spółki Votum (reprezentuje w sądach frankowiczów pozywających banki), który przez ostatnie dwa tygodnie spadł o ponad 10 proc. Przecena to okazja – uznali analitycy z BM BNP Paribas i dodali spółkę do portfela. Zajęła miejsce Ciechu, w przypadku którego – ich zdaniem – czas realizować zyski, bo kurs utrzymuje się powyżej ceny, jaka ma zostać zaproponowana w wezwaniu KI Chemistry (49 zł).

Oto portfel spółek z GPW polecanych przez analityków na najbliższe tygodnie:

Auto Partner

Tendencje rynkowe sprzyjają spółce, co potwierdzają najnowsze dane finansowe: w styczniu sprzedaż wzrosła o ponad 34 proc. do 265 mln zł. Efekt dźwigni operacyjnej oraz wzrost udziału eksportu do ponad 50 proc. przychodów (w 2025 r. planowane jest otwarcie nowego centrum logistycznego nakierowanego na eksport) powinny wspierać dalszy dynamiczny wzrost wyników – uważają analitycy.

Eurocash

Akcje spółki pozostały w portfelu, choć ostatni miesiąc nie zakończył się spektakularną zwyżką notowań. Stopa zwrotu za rok jest jest jednak imponująca (+64 proc., w tym czasie WIG zyskał niespełna 1 proc.), co jest efektem skutecznej restrukturyzacji i poprawy wyników, którą spółka zawdzięcza także inflacji cen żywności i napojów.

„Z uwagi na pozytywne momentum wyników i niską wycenę pozostajemy pozytywnie nastawieni do spółki” – podkreślają analitycy.

Raport finansowy za 2022 r. Eurocash przedstawi 28 marca.

Budimex

W 2022 r. zysk z działalności kontynuowanej grupy budowlanej wzrósł o 18 proc. do 548,1 mln zł. Jej portfel zamówień na koniec roku spuchł do rekordowych 13,3 mld zł, a w poczekalni są jeszcze kontrakty warte 5,8 mld zł. Grupa zyskuje zamówienia obronne i ogranicza aktywność na rynku budowy mieszkań. Będzie na nim działać głównie jako podmiot finansujący inwestycje.

„Buforem bezpieczeństwa dla rentowności w kolejnych okresach jest zwiększenie poziomu waloryzacji kontraktów oraz rekordowy poziom salda rezerw na straty. Pozytywnie oceniamy perspektywy spółki w średnim i długim terminie” – napisali w uzasadnieniu analitycy BM BNP Paribas.

Zwracają uwagę zwłaszcza na mocny bilans, duży i zdywersyfikowany portfel zleceń, rozwój segmentu usługowego oraz inwestycje w perspektywiczne segmenty związane z rynkiem energetycznym.

PlayWay

Analitycy zauważają, że pierwsze premiery w 2023 r.: „Sim Rail” i „WW2 Rebuilder” zostały pozytywnie przyjęte przez rynek, a w kolejnych miesiącach oczekiwane jest wydanie sequeli sztandarowych gier dewelopera, czyli m.in. „House Flipper 2”, „Thief Simulator 2” i „Cooking Simulator 2”.

Na wyniki spółki za 2022 r. trzeba poczekać – ich publikacja zaplanowana jest na 28 kwietnia.

Selvita

Notowania spółki skorygowały już całość odbicia z pierwszej połowy stycznia, ale analitycy nie zdecydowali się na usunięcie walorów z portfela. Doceniają konsekwentny rozwój biznesu potwierdzany wynikami oraz plany zwiększenia skali działalności dzięki przejęciom.

Asbis

Spółka podała już wyniki za 2022 r. (były zgodne z podwyższoną wcześniej prognozą), ale analitycy uważają, że najważniejszy był komentarz zarządu, który pozytywnie ocenia bieżącą sytuację rynkową.

„Oczekujemy, że wyniki za I kwartał 2023 r. powinny przynieść wyraźną poprawę względem zeszłego roku (efekt rozpoczęcia wojny w Ukrainie) z uwagi na stabilizację biznesu w Ukrainie, rozwój na nowych rynkach (Afryka, Azja Centralna) oraz wchodzenie w nowe obszary dystrybucji (np. robotyka, ochrona zdrowia). Ponadto zarząd nie dostrzega obecnie negatywnego wpływu koniunktury gospodarczej na popyt” – napisali analitycy.

Ich zdaniem inwestorzy mogą także oczekiwać wzrostu dywidendy na akcję wypłacanej z zysku za 2022 r., co przy wciąż niskiej wycenie wskaźnikowej (wskaźnik cena/zysk poniżej 4,0x) powinno sprzyjać notowaniom.

Torpol

Spółka budowlana podała już szacunkowe wyniki za 2022 r. Powiększyła zysk netto do 184,8 mln zł z 77,1 mln zł w 2021 r. mimo spadku przychodów o 3,3 proc. do 1,08 mld zł. Według analityków BM BNP Paribas problemem pozostaje relatywnie niewielki portfel zleceń (ok. 1 mld zł), ale oferty spółki o wartości prawie 1,7 mld zł są najwyżej punktowane i czekają na finalne finansowanie.

„W kolejnych latach inwestycje na rynku kolejowym będą rekordowe (perspektywa 21-27, program utrzymaniowy, CPK), przy czym samo uruchomienie projektów odsuwa się w czasie. Sytuację powinno odmienić oczekiwane uruchomienie środków z KPO w w tym roku. Potencjalne nabycie udziałów przez CPK oceniamy pozytywnie – spółka powinna być premiowana w uzyskiwaniu zleceń w ramach portu” – napisali analitycy.

Alumetal

Spółka przedstawiła lepsze od oczekiwanych wyniki finansowe za IV kwartał 2022 r. Ponadto wzrasta zainteresowanie aluminium wtórnym z uwagi na malejącą podaż aluminium pierwotnego, politykę klimatyczną UE (przy wysokich cenach energii), poprawę sytuacji w sektorze automotive oraz skracanie łańcuchów dostaw w związku z ryzykiem geopolitycznym.

„Zakładamy utrzymanie wypłaty dywidendy na poziomie 70 proc. znormalizowanego zysku netto (szacowany poziom stopy dywidendy powyżej 10 proc.)” – zaznaczyli analitycy.

PKN Orlen

Ogłoszona przez zarząd koncernu polityka dywidendowa zakłada wyższe od oczekiwań rynku wypłaty w tym roku i kolejnych latach – zwracają uwagę eksperci. Przypomnijmy, że za 2022 r. spółka ma wypłacić 5,5 zł (dywidenda bazowa ma wynieść 4 zł), a do 2030 r. premia ma rosnąć z poziomu bazowego do 5,2 zł.

Previous Article

Legenda odchodzi z polskiego klubu. Do sieci trafiło emocjonalne wideo

Next Article

USA: stawki kredytów hipotecznych wzrosły czwarty tydzień z rzędu

You might be interested in …

Bank Tajlandii liczy na utrzymanie ożywienia gospodarczego

Zdaniem Banku Tajlandii, ożywienie gospodarcze w Tajlandii powinno być kontynuowane głównie dzięki mocnemu odbiciu w turystyce oraz konsumpcji krajowej. Rozwój będzie jednak limitowany spowolnieniem globalnego popytu, informuje Reuters. fot. Bloomberg Bank centralny Tajlandii szczególnie liczy na szersze […]

Revolut udostępnia europejskie akcje

Revolut pozwalał dotychczas handlować jedynie amerykańskimi akcjami i około 150 ETF-ami zarejestrowanymi w Unii Europejskiej. Właśnie spełnił jedną z zapowiedzi złożonych w sierpniu na łamach PB przez Rolandasa Juteikę, szefa tradingu w Revolucie. 24 października […]