10 spółek polecanych na styczeń 2023 r.

Akcje Ten Square Games potaniały w 2022 r. o 64 proc. i był to jeden z najgorszych wyników na GPW. Od dołka w październiku kurs wyraźnie jednak odbił, a analitycy z Biura Maklerskiego BNP Paribas liczą na więcej. Spółka w zestawieniu na styczeń zastąpiła Asseco Poland. Zdaniem ekspertów w przypadku tej firmy w krótkim terminie brakuje czynników wzrostowych.

Zobacz także

Auto Partner

Akcje spółki przyniosły ujemną stopę zwrotu w 2022 r. (-5,8 proc.), ale analitycy nie zmienili dobrego zdania o perspektywach dystrybutora części do aut. Podkreślają, że zarząd nie dostrzega spowolnienia popytu, a efekt dźwigni operacyjnej oraz wzrost udziału eksportu do ponad 50 proc. przychodów powinny wspierać dalszy dynamiczny wzrost wyników.

Eurocash

Od połowy ubiegłego roku kurs akcji spółki systematycznie pnie się w górę dzięki czemu 2022 r. zakończył się zwyżką o 26,5 proc. Wyniki – także dzięki inflacji – też wyraźnie się poprawiły, bo po trzech kwartałach sprzedaż wyniosła 22,6 mld zł i była o 17 proc. wyższa r/r, a straty udało się zamienić w zyski. Właśnie ze względu na zmianę tendencji w wynikach oraz niską wycenę analitycy pozostają pozytywnie nastawieni do Eurocashu.

fot. Forum

Budimex

Pod koniec roku kurs budowlanej spółki wspiął się na roczny szczyt, a 12-miesięczna stopa zwrotu wyniosła 21 proc. Firma wypłaciła również dużą dywidendę (23,47 zł na akcję). Według konsensu prognoz analityków, premia z zysku w 2023 r. będzie niższa (16,7 zł), ale mimo to eksperci z BM BNP Paribas twierdzą, że są jeszcze inne argumenty za inwestycją w akcje budowlanego potentata. Podkreślają duży portfel zleceń, wysoką ekspozycję na inwestycje publiczne, zwiększenie poziomu waloryzacji kontraktów oraz rekordowy poziom salda rezerw na straty. Pozytywnie oceniają też perspektywy spółki w średnim i długim terminie: Budimex ma mocny bilans, wysoki, zdywersyfikowany portfel zleceń, rozwija segment usługowy oraz inwestuje w perspektywiczne segmenty związane z rynkiem energetycznym.

PlayWay

Akcje producenta i wydawcy gier miały swoje pięć minut w listopadzie i na początku grudnia ubiegłego roku, do czego przyczyniły się lepsze od oczekiwań wyniki za III kwartał. Koniec roku nie był jednak udany, więc całoroczny bilans (-26,6 proc.) był gorszy od zmiany WIG. Analitycy liczą jednak na udany 2023 r. ze względu na oczekiwane wydanie sequeli sztandarowych gier dewelopera, czyli m.in. “House Flippera 2”, “Thief Simulatora 2” i “Cooking Simulatora 2”.

Selvita

Pod koniec roku Selvita pochwaliła się otrzymaniem serii zleceń o wartości prawie 29 mln zł. W każdym z czterech przypadków są to zlecenia otrzymane na podstawie umów ramowych z wieloletnimi partnerami. W nowym roku inwestorzy wypatrywać będą komunikatów o zapowiadanych przejęciach – na radarach spółka ma kilkadziesiąt podmiotów, dzięki którym grupa ma zwiększyć zakres działalności i zdobyć nowe kompetencje.

Ten Square Games

Pod koniec 2022 r. Wojciech Gattner, członek zarządu spółki, zdecydował się na sprzedaż części posiadanych akcji – upłynnił 3,7 tys. akcji po 130 zł za sztukę, czyli pakiet wart niespełna 0,5 mln zł. Na chwilę popsuło to sentyment do spółki, który niemal przez cały rok i tak był najlepszy. Kurs kończył 2022 r. na poziomie sporo wyższym od dołka, ale jednocześnie aż o 64 proc. niższym niż na początku stycznia. Taki wynik sprawił, że walory znalazły się w niechlubnym gronie dziesięciu o najgorszej stopie zwrotu w minionym roku na całej GPW. Zdaniem analityków BM BNP Paribas, akcje spółki warto mieć jednak w portfelu ze względu na m.in. pozytywne perspektywy nowego tytułu “Wings of Heroes”, który w najbliższych miesiącach będzie skalowany. Pozytywnie zaskoczyła również liczba aktywnych użytkowników flagowego tytułu “Fishing Clash”, która wzrosła o 39 proc. r/r, a do listy zalet eksperci zaliczają także niską wycenę wskaźnikową. EV do prognozowanego na 2023 r. wyniku EBITDA to 6,8. Według najnowszych danych portalu Sensor Tower przychody z gier spółki w grudniu wyniosły około 6 mln USD, tyle ile w listopadzie.

Photon Energy

Akcje spółki były w 2022 r. jedną z lepszych inwestycji na GPW (stopa zwrotu wyniosła 88 proc.), ale zdaniem analityków jeszcze nie czas na realizację zysków. Pozytywnie oceniają oni perspektywy sektora odnawialnych źródeł energii (spółka specjalizuje się w budowie i zarządzaniu dużymi farmami fotowoltaicznymi), a fakt, że Photon Energy nie kontraktuje sprzedaży energii w umowach długoterminowych skutkuje tym, że wzrost cen prądu istotnie wspiera wyniki.

“Średnie ceny sprzedaży w 2023 r. pewnie będą niższe niż w 2022, ale wzrost wolumenów powinien nadrobić różnicę, co potwierdza podtrzymanie przez zarząd prognoz do 2024 r. Photon Energy zakłada dalszy wzrost segmentu EPC (projektowanie, dostawa i montaż) oraz w zakresie obsługi i utrzymania instalacji” – dodają specjaliści.

Alumetal

Analitycy BM BNP Paribas zakładają utrzymanie przez spółkę wypłaty dywidendy na poziomie 70 proc. znormalizowanego zysku netto, co przekłada się na szacowaną stopę dywidendy powyżej 10 proc. Przypominają, że historycznie Alumetal wychodził mocniejszy z okresu trudnych warunkach rynkowych, co było konsekwencją niskiej bazy kosztowej, większej elastyczności operacyjnej, posiadania najnowszych technologii, mocnego bilansu oraz tego, że spółka jest beneficjentem napędów alternatywnych).

“W przypadku ponowienia wezwania przez Norsk Hydro oczekujemy stosownej premii oddającej poprawę otoczenia oraz wyników finansowych spółki w ostatnim roku” – zaznaczają analitycy.

PKN Orlen

Koncern zakończył rok informacją o obniżce cen hurtowych paliw, co ma klientom zrekompensować powrót VAT do wyjściowego poziomu 23 proc. Zdaniem analityków znacząco obniży to EBITDA Orlenu, ale być może uda się to spółce nadrobić wyższymi zyskami z innych źródeł. Zarząd koncernu spodziewa się wzrostu marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego.

Ciech

Od dołka w październiku kurs akcji chemicznego grupy urósł o 37 proc., co jednak nie pozwoliło zakończyć roku z dodatnią stopą zwrotu. Nastawienie inwestorów wyraźnie się jednak zmieniło, do czego przyczyniło się podwyższenie przez zarząd prognoz wyników na 2022 r., zakładających osiągnięcie 950-990 mln zł EBITDA. Według zarządu ten wynik jest do powtórzenia w 2023 r.

Previous Article

Co dyrektywy UE zmienią dla firm i pracowników

Next Article

Opóźnienie w dostawie: skutki dla sprzedających

You might be interested in …

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 5 tygodni

Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME spadała 0,38 proc. ok. godz. 9:45. Na giełdach Azji i Oceanii lekko wzrosły dziś jedynie główny indeks w Nowej Zelandii (+0,38 proc.) oraz Shanghai B-Share Index […]