07:05 Rzeź małych sklepów W 2022 r. zlikwidowano ok. 4 tys. małych sklepów, niemal 10 tys. zostało zawieszonych – pisze w czwartek “Rzeczpospolita”. Jak podkreśla, małe placówki handlowe odczuwają skokowy wzrost kosztów, wysoką inflację, konkurencję internetu, ale i dużych sieci. czytaj więcej 07:05 Rzeź małych sklepów W 2022 r. zlikwidowano ok. 4 tys. małych sklepów, niemal 10 tys. zostało zawieszonych – pisze w czwartek “Rzeczpospolita”. Jak podkreśla, małe placówki handlowe odczuwają skokowy wzrost kosztów, wysoką inflację, konkurencję internetu, ale i dużych sieci. czytaj więcej

W 2022 r. zlikwidowano ok. 4 tys. małych sklepów, niemal 10 tys. zostało zawieszonych – pisze w czwartek “Rzeczpospolita”. Jak podkreśla, małe placówki handlowe odczuwają skokowy wzrost kosztów, wysoką inflację, konkurencję internetu, ale i dużych sieci.

Liczba sklepów w Polsce spada od lat, jeszcze w 2008 r. było ich ok. 460 tys., teraz to już niemal 90 tys. mniej – wynika z najnowszych danych wywiadowni Dun & Bradstreet, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.

fot. Marek WIśniewski

fot. Marek WIśniewski

Gazeta zaznacza, że tak szybkiego spadku jak w ostatnich miesiącach dawno nie było. “Przez rok z polskiego rynku zniknęło blisko 4 tys. sklepów. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej” – powiedział “Rz” rzecznik firmy Tomasz Starzyk. Dodał, że w 2022 r. nieco ponad 9,5 tys. sklepów zawiesiło też działalność, co w skali roku oznacza wzrost liczby takich placówek o 72 proc.

Według danych, najszybciej znikają sklepy spożywcze, ale trend ten w różnej skali dotyka wszystkich sektorów. O minimalnych zwyżkach można mówić tylko w przypadku kilku działów, jak kwiaciarnie, sklepy sportowe czy te z wyrobami medycznymi – wskazuje dziennik. Jak zauważa, sytuacja jest z miesiąca na miesiąc trudniejsza – po spadku popytu wywołanych najpierw pandemią i lockdownami doszła teraz rekordowo wysoka inflacja.

“Jeszcze większe znaczenie mają bardzo szybko rosnące koszty utrzymania punktów stacjonarnych, gdzie często podwyżki cen energii i gazu sięgają kilkuset procent. Do tego dochodzą rosnące ceny produktów, co nie pozwala na zwiększenie sprzedaży” – skomentowała Jolanta Tkaczyk, kierownik Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Gazeta zwraca uwagę, że sklepy stacjonarne muszą konkurować o klientów choćby z internetowymi, co widać szczególnie mocno w przypadku sprzedawców kosmetyków, sprzętu elektronicznego czy odzieży i obuwia. W przypadku handlu spożywczego warunki konkurencji narzucają duże sieci, zwłaszcza dyskontowe, które mimo niesłychanie trudnych warunków wciąż się rozwijają – pisze dziennik.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

TCS. Trener Norwegów oskarża jury. Chodzi o skok Kubackiego

Next Article

Minister gospodarki: PKB Ukrainy spadł o 30,4 proc. w 2022 roku

You might be interested in …

Stabilizacja cen miedzi na LME

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie są na stabilnych poziomach na początku nowego tygodnia. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany blisko 8.988,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji – informują maklerzy.

Moskwa: Nowa edycja

Od kwietnia rusza piąta edycja programu “Mój Prąd”, w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne – poinformowała w niedzielę minister klimatu Anna Moskwa. MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum “Od kwietnia […]

Komentarz po sesji: Remis na ostatniej prostej

Piątkowe notowania na rynku warszawskim były doskonałym podsumowaniem zakończonego tygodnia. WIG20 zaczął sesję kosmetyczną zmianą przenosząc analogiczne zachowanie niemieckiego DAX-a. by w finale skończyć sesję zwyżką o 2,21 procent niesiony na północ korelacją z niemieckim DAX-em, który zyskał dziś 1,20 […]